Radio Białystok | Wiadomości | Eksperci zachęcają do szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Eksperci zachęcają do szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

autor: Edyta Wołosik, Renata Reda

7.11.2023, 14:00, akt. 16:00

Warto się szczepić o każdej porze roku przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - przekonują eksperci.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Wystawa o kleszczach - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kleszcze ciągle aktywne

Co roku jest coraz więcej zachorowań, dodatkowo kleszcze są coraz dłużej aktywne - mówi podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska.


Zmiany klimatyczne powodują, że czas żerowania i aktywności kleszczy jest zdecydowanie dłuższy niż w latach poprzednich, czyli wcześniej zaczynają swoją aktywność i później ją kończą. My mamy bardzo ciepłą jesień, dopiero teraz wchodzimy w słotną jesień, ale dopóki temperatury nie spadną poniżej 7 stopni, kleszcze są nadal aktywne - podkreśla prof. Joanna Zajkowska. 


W tym roku potwierdzono już w Polsce prawie 22 tys. przypadków boreliozy i ponad 550 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu - wynika z najnowszych danych.


To są głównie pacjenci leczeni ambulatoryjnie, hospitalizacje są tylko w wybranych przypadkach, natomiast dużo jest rumieni. Pacjenci trafiają głównie do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Borelioza jest raportowana, zgłaszana i z meldunków epidemiologicznych, które zbiera Narodowy Instytut Zdrowia wynika, że tych zachorowań jest zdecydowanie więcej - dodaje prof. Zajkowska.


Od stycznia do końca października w tym roku, w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, odnotowano już prawie dwukrotnie więcej przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu

Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na otoczonych terenami zieleni obrzeżach osiedli mieszkaniowych. Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. 

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.


Wystawa o kleszczach

Od wtorku (7.11) do 24 marca na Wydziale Biologii UwB przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku prezentowana jest wystawa "Kleszcze - niebezpieczne pajęczaki". To okazja, by poznać te niebezpieczne pajęczaki i dowiedzieć się, jak się przed nimi chronić.


Można obejrzeć powiększone modele kleszcza pospolitego (pastwiskowego, psiego, łac. Ixodes ricinus) i kleszcza łąkowego (ozdobnego, łac. Dermacentor reticulatus), a także naturalne okazy kleszczy, grafiki przedstawiające cykl rozwojowy tych pajęczaków oraz narzędzia do ich usuwania - mówi dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego dr Anna Matwiejuk. 


Dr Anna Matwiejuk dodaje, że z 19 gatunków kleszczy występujących na stałe w Polsce, najczęściej dwa - kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy - znajdujemy na swoim ciele, a do chorób najczęściej rozpoznawanych w naszym kraju należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

W Polsce, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu obserwuje się od początku lat 90. ubiegłego wieku. Ponad połowa zachorowań jest rejestrowana w północno-wschodniej części kraju. Podobnie jak w przypadku boreliozy, największą zapadalność rejestruje się w województwie podlaskim.

Wystawa "Kleszcze - niebezpieczne pajęczaki" będzie prezentowana do 24 marca.

| red: bs, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak chronić się przed kleszczami?

20.06.2023, 13:11

Szacuje się, że nawet co szósty kleszcz może być zakażony wirusem kleszczowego zapalenia mózgu i wystarczy zaledwie kilka minut, żeby doszło do zakażenia. KZM to poważna choroba ośrodkowego układu nerwowego, która może prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci.


Więcej przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu niż rok temu

28.07.2022, 07:17

W tym roku potwierdzono w Polsce 5607 przypadków boreliozy, podczas gdy w ubiegłym było 1200 mniej. Więcej jest teraz również przypadków kleszczowego zapalenia mózgu - od początku stycznia do połowy lipca wykryto 103 przypadki, a w analogicznym czasie 2021 r. - 63.


Choroby odkleszczowe

10.05.2022, 14:08

Z roku na rok rośnie liczba osób, które zapadają na boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu.





ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!









Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup



Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok