Radio Białystok | Wiadomości | Specjaliści z zakresu inżynierii biomedycznej uczestniczą w konferencji organizowanej przez Politechnikę Białostocką
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce chorób to aktualnie jeden z najważniejszych trendów rozwojowych. Między innymi o tym dyskutują w Białymstoku w poniedziałek (23.10) specjaliści z zakresu inżynierii biomedycznej i systemów ochrony zdrowia.
- Na rynku pojawia się coraz więcej systemów umożliwiających diagnostykę chorób przy wykorzystaniu algorytmów, ale to wciąż niedoskonałe narzędzia - dlatego na samym końcu zawsze powinien być człowiek. To do lekarza należy ostateczna decyzja i diagnoza - mówi dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej profesor Jolanta Pauk.
Obrazowanie medyczne to obecnie najbardziej obiecujący dział, w którym próbuje się wykorzystywać potencjał sztucznej inteligencji. To wielka szansa dla usprawnienia ochrony zdrowia, bo maszyna w sekundę przeanalizuje tysiące danych, jednak technologia powinna być wprowadzana rozważnie - mówi specjalistka zarzadzania ryzykiem w brytyjskim systemie ochrony zdrowia Anna Stec.
Anna Stec dodaje, że na razie wykorzystywane są bardzo proste algorytmy, bo niezwykle trudno jest nauczyć maszynę, „jak wygląda” przeciętny człowiek. Wprowadzając tę technologię nie możemy pozwolić na błędy - bo niezwykle trudno będzie potem przekonać użytkowników do jej wykorzystania.
Na razie wyższość nad maszyną zawsze będzie miał lekarz czy inny specjalista medyczny - ocenia Anna Stec.
Spotkanie ekspertów biomedycyny odbywa się w ramach międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej przez Politechnikę Białostocką. Uczestniczy w niej blisko 70 naukowców z polskich i zagranicznych uczelni, między innymi z Litwy i Wielkiej Brytanii.