Radio Białystok | Wiadomości | W regionie mamy ponad 80 stulatków. Najstarsza Podlasianka ma 112 lat
W Podlaskiem jest 82 nestorów, którym ZUS wypłaca świadczenie honorowe przysługujące osobom, które mają 100 lat i więcej.
Najstarsza beneficjentka mieszka w powiecie sejneńskim.
Kobiecie ZUS wypłacił już 154 razy dodatkową premię za długie życie. Nestorka w styczniu tego roku skończyła 112 lat i jest jedną z najdłużej żyjących osób w kraju. Najstarszy mężczyzna, któremu ZUS w województwie podlaskim wypłaca świadczenie honorowe, ma 105 lat i mieszka w Suwałkach - mówi rzeczniczka podlaskiego oddziału ZUS Katarzyna Krupicka.
Wśród stulatków w woj. podlaskim przeważają kobiety, które stanowią 80 procent wszystkich beneficjentów świadczenia honorowego, które przysługuje im z urzędu.
Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i ZUS wypłaca im emeryturę lub rentę - świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do świadczenia głównego - dodaje Katarzyna Krupicka.
ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenia honorowe stulatkom. Specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca również KRUS i resortowe zakłady emerytalne.
Od najbliższego poniedziałku (23.10) nową lokalizację będzie miał Inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wysokiem Mazowieckiem.
Czy istnieje sekret długowieczności? Jak dożyć stu lat w dobrej kondycji, zachowując humor i pamięć? Władysława Gieniusz z Podsokołdy to jedna z najstarszych mieszkanek gminy Supraśl.
Liczba czynnych zawodowo seniorów, od kilku lat stale rośnie. W 2016 roku w naszym regionie pracujących emerytów było prawie 12 tys. seniorów. Pod koniec ubiegłego roku ponad 19 tys.
Były życzenia m.in. od premiera, wojewody i samorządów wszystkich szczebli: wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Setne urodziny obchodzi Tadeusz Grabowski z Wizny.