Radio Białystok | Wiadomości | Od północy w całym kraju obowiązuje cisza wyborcza i referendalna
Trwa cisza wyborcza i referendalna. Od północy do zakończenia głosowania w niedzielę wieczorem (15.10) obowiązuje zakaz publikowania sondaży, agitacji na rzecz kandydatów i prowadzenie kampanii referendalnej. Zakaz obowiązuje też w internecie. Za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny.
Nikt - czy to kandydat, czy to komitet jako instytucja, czy wyborcy jako osoby fizyczne, nie mogą prowadzić agitacji na rzecz żadnego kandydata, żadnego komitetu, żadnego pytania, które znajdziemy na karcie referendalnej - mówi dyrektor białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Marek Rybnik.
"Dotyczy to też np. samochodów, które oklejone są wizerunkami kandydatów" - dodaje Marek Rybnik.
Nie każdy będzie głosować tam, gdzie w poprzednich wyborach - jest kilkadziesiąt nowych obwodów
W Białymstoku zmian nie ma - mieszkańcy będą głosować tam, gdzie poprzednio, ale nie wszędzie tak jest. W związku ze zmianą przepisów na terenie działania białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego utworzono 46 nowych obwodów.
Dlatego też, jak radzi Marek Rybnik, by uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto to wcześniej sprawdzić.
Każda komisja wyborcza powinna być wyposażona w nakładki na karty wyborcze dla osób z niepełnosprawnościami
Głosowanie przy pomocy specjalnych nakładek czy możliwość wsparcia ze strony innych osób. M.in. z takich możliwości podczas wyborów mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami.
"Wyborcy z dysfunkcją wzroku mogą poprosić o nakładki na karty do głosowania" - mówi dyrektor białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Marek Rybnik.
Każda komisja obwodowa będzie wyposażona w nakładki. Mamy trzy rodzaje kart, mamy również trzy rodzaje nakładek do głosowania. Osoba niewidoma, która przyjdzie do lokalu wyborczego, ma prawo poprosić członków komisji wyborczej, żeby wydali jej nakładki do głosowania - tłumaczy Marek Rybnik.
Wyborcy z różnymi dysfunkcjami mogą też skorzystać z pomocy innej osoby.
Może to być nawet osoba, która nie ma prawa do głosowania, czyli to nie musi być osoba pełnoletnia, to może być wnuczek, może być inna osoba. Wystarczy, że przed komisją ta osoba z dysfunkcją powie: "tak, to jest mój pomocnik i ja sobie życzę, żeby on ze mną był". Osobą pomagającą nie może być pod żadnym pozorem ani członek komisji obwodowej, ani mąż zaufania, ani obserwator społeczny, ale może poprosić innego wyborcę, który w danym momencie jest w lokalu - dodaje Marek Rybnik.
Bezpłatna komunikacja miejska w dniu wyborów
W niedzielę (15.10) w Białymstoku wszyscy będą mogli bezpłatnie jeździć autobusami komunikacji miejskiej. Do tego osoby z niepełnosprawnością ruchową będą mogły skorzystać ze specjalnego transportu.
Zgłoszenia przyjmowane będą od 7:00 do 20:30 pod numerem telefonu: 85 744 34 04.
W niedzielę (15.10) wybierać będziemy 14 posłów i 3 senatorów. Odbędzie się też referendum.
Lokale wyborcze czynne będą od 7:00 do 21:00.