Radio Białystok | Wiadomości | W Czarnej Białostockiej powstanie nowa przychodnia rodzinna
Zamiast lokali usługowych będą gabinety lekarskie - przy ulicy Sienkiewicza 7 w Czarnej Białostockiej powstanie nowa przychodnia rodzinna. Poprowadzi ją Szpital Powiatowy w Łapach.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W ten sposób mieszkańcy miasta będą mieli więcej możliwości w dostaniu się do lekarza, bo dziś funkcjonuje tam tylko jedna, prywatna przychodnia.
Jak mówi dyrektor szpitala Powiatowego w Łapach Urszula Łapińska, na początku w przychodni znajdą się gabinety lekarza rodzinnego, położnej i pielęgniarki środowiskowej. W kolejnym etapie powstaną poradnie specjalistyczne: między innymi rehabilitacji, ginekologiczna i kardiologiczna.
Właśnie podpisano umowę na przebudowę i remont przestarzałego budynku, na który Starostwo Powiatowe w Białymstoku otrzymało ponad 2,5 miliona złotych dofinasowania z Polskiego Ładu, natomiast milion złotych wyłoży z własnego budżetu.
Jak mówi starosta białostocki Jan Perkowski, utworzenie przychodni to odpowiedź na zgłaszane od lat zapotrzebowanie mieszkańców.
Dziś mają oni do dyspozycji tylko jedną, prywatną przychodnię, przez co mają trudności z dostaniem się do lekarza. W ten sposób chcemy stworzyć "zdrową konkurencję”, by mieszkańcy mogli wybrać sobie lekarza - dodaje starosta.
Budynek przychodni ma być gotowy do końca 2024 roku, natomiast pierwsi pacjenci mają być przyjmowani od początku 2025 roku.
Szerszy pakiet badań w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje z dietetykiem oraz edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą. To elementy, które tworzą tzw. opiekę koordynowaną.
Umowy na opiekę koordynowaną podpisało kolejnych siedem przychodni POZ w Podlaskiem.
Od poniedziałku (1.05) do programu dołączyły placówki w miejscowościach, gdzie dotychczas opieki koordynowanej nie było czyli w Dąbrowie Białostockiej, Choroszczy, Krupnikach i Jabłoni Kościelnej.
W sumie w naszym regionie co trzecia przychodnia POZ działa już w systemie opieki koordynowanej.