Radio Białystok | Wiadomości | W Centrum Przyrodniczym UwB pojawił się nowy eksponat - to naturalnych rozmiarów neandertalczyk
Jak wyglądał nasz przodek sprzed 60 tysięcy lat – można to sprawdzić w Centrum Przyrodniczym Uniwersytetu w Białymstoku.
Właśnie pojawił się tam nowy eksponat – naturalnych rozmiarów neandertalczyk, którego rekonstrukcję przeprowadzono na podstawie niemal kompletnego szkieletu odkrytego w 1908 roku we Francji.
Każdy szczegół rekonstrukcji modelu zatwierdzali specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tak by eksponat jak najwierniej przedstawiał możliwy wygląd przodka Homo Sapiens zadbano o każdy szczegół – między innymi spostrzegawczy widzowie dostrzegą włosy w nosie. Dodatkowo przy jego rekonstrukcji posłużono się także współczesnymi wzorami – między innymi dłonie modelu to tak naprawę odlew dłoni mechanika samochodowego, który nie boi się ciężkiej pracy nawet podczas mrozów.
Neandertalczycy byli krępi i raczej niscy, byli też wytrawnymi wojownikami, zajmującymi się myślistwem i zbieractwem, prowadzili koczowniczy tryb życia. Potrafili też rozniecać ogień, a także mieli własną technologię wytwarzania kamiennych narzędzi.
Jak mogli wyglądać, można się przekonać zwiedzając wystawę "Śladami naszych przodków” w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku.
Przez zabawę, układanki i rozwiązywanie łamigłówek uczniowie mogli poznać pożytki z matematyki w życiu codziennym - nowa wystawa Centrum Nauki Kopernik gościła w piątek (14.04) w Szkole Podstawowej w Śniadowie.
Polecamy wizytę w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy nie tylko dlatego, że są tam nowe eksponaty. To unikalne pod względem edukacyjnym i naukowym miejsce w Polsce północno-wschodniej.
Rozwój turystyczny, stworzenie placówki edukacyjnej i centrum miasta z prawdziwego zdarzenia. M.in. takie są plany hajnowskiego samorządu na najbliższe lata. Jest to możliwe dzięki dotacji z Funduszy Norweskich na projekt "Hajnówka OdNowa - Zielona Transformacja".