Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Sokółki oddali hołd uczestnikom Bitwy Niemeńskiej
Wspominali poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Mieszkańcy Sokółki i samorządowcy oddali hołd żołnierzom walczącym 103-lata temu w Bitwie Niemeńskiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W centrum miasta, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego były okolicznościowe przemówienia i występ orkiestry dętej, a wcześniej na grobach poległych na cmentarzu w Sokółce złożono kwiaty i zapalono znicze:
Zawsze trzeba pamiętać. Pamięć o naszych przodkach jest ważna, szczególnie o tych, którzy oddali za nas krew i bronili naszej Ojczyzny - mówiła podczas uroczystości burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.
Podczas komunizmu starano się wymazać pamięć o tych wydarzeniach. My jako Polska uratowaliśmy Europę przed bolszewikami - mówi starosta Sokólski Piotr Rećko.
Na Sokólszczyźnie znajduje się wiele mogił i miejsc pamięci poświęconych żołnierzom biorącym udział w Bitwie Niemeńskiej.
Tutaj na Sokólszczyźnie głównie walczyły jednostki Legionów, przede wszystkim 21. Dywizja generała Galicy. Wojska polskie stoczyły wiele bitew na linii Niemca i dlatego też ta Bitwa Niemeńska ostatecznie zadecydowała o zwycięstwie wojska polskiego nad bolszewikami w wojnie polsko-bolszewickiej - mówi Krzysztof Promiński ze Stowarzyszenia Patriotyczna Sokółka.
Bitwa Niemeńska z 1920 roku, nazywana też operacją niemeńską, miała charakter ciągu starć zbrojnych - m.in. na Sokólszczyźnie. Walki były częścią polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom. Jak oceniają historycy, ostatecznie bitwa przypieczętowała polskie zwycięstwo w wojnie z Rosją, a Sowieci musieli zrezygnować z ówczesnych planów ekspansji komunizmu na Zachód.
Chodzi o przebudowywane właśnie skrzyżowanie, gdzie łączą się ulice Franciszkańska i Szpitalna.
To uczczenie pamięci poległych bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania polskiej państwowości w wojnie z bolszewikami. W Krasnopolu uroczyście odsłonięto w piątek (30.06) tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Niemeńskiej.
W Berżnikach odsłonięto w piątek (16.09) tablicę upamiętniającą Bitwę Niemeńską 1920 r. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Berżnikach.