Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy pod Wizną [zdjęcia]
Trzeba pamiętać o naszej historii, także w trosce o naszą przyszłość - mówili uczestnicy uroczystości zorganizowanych w 84 rocznicę bitwy pod Wizną. We wrześniu 1939 roku na Górze Strękowej polscy żołnierze stawili czoła wielokrotnie liczniejszym siłom niemieckim. W niedzielę (10.09) kilkaset osób przyszło pod symboliczną mogiłę dowódców odcinka, żeby uczcić pamięć poległych.
Przy szczątkach fortyfikacji w Strękowej Górze o godz. 11:00 rozpoczęła się msza polowa, a po niej odbyły się oficjalne uroczystości, podczas której wypuszczonych zostało w lot tysiąc gołębi pocztowych. Był też piknik historyczno-militarny.
Uroczystości upamiętniające tę bitwę zorganizował także samorząd gminy Wizna. Rozpoczęła je msza w kościele w kościele parafialnym o godz. 9:00, a następnie uczestnicy przeszli pod pomnik żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew na rynku.
Po apelu pamięci i złożeniu kwiatów wystąpiła tam Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wasilkowa, a około godz. 11:30 rozpoczął się piknik militarny.
Kapitan Władysław Raginis został pośmiertnie awansowany na stopień majora.
Bitwa pod Wizną przez wielu historyków określana jest mianem polskich Termopili. W wrześniu 1939 roku siedmiuset polskich żołnierzy stawiło opór ponad czterdziestotysięcznym oddziałom niemieckim. Dowódca polskiej obrony, kapitan Raginis złożył swoim żołnierzom przysięgę, że żywy nie opuści bronionego odcinka.