Radio Białystok | Wiadomości | Powróciły zawody w koszeniu łąk "Biebrzańskie Sianokosy"
Po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa powróciły "Biebrzańskie Sianokosy". Imprezę po raz 18. zorganizował Biebrzański Park Narodowy, a w tym roku przyjęła ona formułę "Mistrzostw Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody".
W poprzednich edycjach rozgrywana była w różnych miejscach na terenach BPN. W tym roku wybrano sąsiedztwo wieży widokowej nieopodal miejscowości Zajki.
Zadaniem zawodników było skoszenie bagiennej łąki tradycyjną kosą. Oceniany był czas, ale i technika koszenia. Mistrzostwa odbyły się w kilku kategoriach; zmierzyli się zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach imprezy - jak podała Beata Głębocka z BPN - zgłosiło się blisko trzydzieści dwuosobowych drużyn.
Jak podkreśla Biebrzański Park Narodowy, koszenie łąk nad Biebrzą jest konieczne, bo z zarastanych terenów migrują rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych, dla których dolina Biebrzy jest ostoją.
Celem zawodów jest promocja tradycyjnego, przyjaznego przyrodzie sposobu koszenia bagiennych łąk oraz popularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody. Taki sposób użytkowania łąk utrzymuje bogactwo przyrodnicze mokradłowych obszarów Europy – ręczne koszenie podmokłych terenów sprzyja występowaniu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. "Biebrzańskie Sianokosy" mają uświadamiać konieczność koszenia w sposób przyjazny przyrodzie terenów, które bez pomocy człowieka straciłyby swoje cenne walory przyrodnicze - podkreśla BPN w informacji prasowej.
Mistrzostwom towarzyszył happening "Biebrzańskie Sianokosy" z występami zespołów folklorystycznych i stoiskami związanymi z szeroko pojętą tematyką biebrzańską.