Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni świętują Przemienienie Pańskie
Prawosławni świętują w sobotę (19.08) Przemienienie Pańskie - jedno z najważniejszych świąt poświęconych Chrystusowi. Na Świętej Górze Grabarce zakończyły się dwudniowe uroczystości z okazji tego święta.
W uroczystościach z okazji Przemienienia Pańskiego uczestniczyły tysiące wiernych
To najważniejsze modlitewne wydarzenie w sanktuarium. Uczestniczyły w nim tysiące wiernych, pielgrzymi i hierarchowie z całego kraju i zagranicy. Nabożeństwom przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa.
Podczas głównej liturgii kazanie wygłosił ks. Jan Awksietijuk, który podkreślał, jak ważnym miejscem jest dla prawosławnych święta Góra Grabarka.
Zebraliśmy się na świętej Górze nie dlatego, że tak wypada. Skoro Chrystus ponad 300 lat temu wysłuchiwał tutaj modlitw prostych ludzi, którzy chorowali, uzdrawiał ich i dawał im nadzieję, tak i my wierzymy, że Chrystus i nam pomoże. Tysiące ludzi pielgrzymuje tu w ciągu całego roku i tysiące są obecne teraz - mówił ks. Jan Awksietijuk.
Kaznodzieja zwrócił też uwagę na współczesne hasła wolności, które zacierają granice dobra i zła.
XXI wiek nawołuje do wolności, popularne hasła takie jak uwolnij swój czas, emocje, masz prawo do wolności, masz prawo do aborcji, masz prawo do eutanazji. Te hasła zacierają granice dobra i zła. Człowiek chciałby być absolutnie wolny i od nikogo nie zależny, chciałby wręcz uwolnić się od Boga. Bóg jest miłością, mówi nam, co jest dobre a co złe, daje nam wolna wolę - podkreślał duchowny.
Święta Góra Grabarka to najbardziej znane w Polsce prawosławne sanktuarium. Zgodnie z przekazami, podczas panującej na początku XVIII wieku epidemii, w tym miejscu znalazła schronienie grupa mieszkańców pobliskich Siemiatycz. W podzięce za ocalenie mieli oni postawić na górze drewniany krzyż. Obecnie cerkiew Przemienienia Pańskiego otaczają tysiące wotywnych krzyży, ustawianych przez wiernych w różnych intencjach.
Święto Przemienienia Pańskiego ustanowiono w IV wieku
Jest to święto nieruchome, z 12 wielkich świąt. Zostało ustanowione w IV w. we wschodniej części cesarstwa rzymskiego na pamiątkę Przemienienia Jezusa Chrystusa na Górze Tabor w Galilei.
Według Ewangelii cud Przemienienia dokonał się nie przed całym ludem, ale w obecności wybranych uczniów Chrystusa. Świadkami byli najbliżsi apostołowie: Piotr, Jakub, Jan Teolog. Chrystus zabrał ich na górę Tabor, gdzie zobaczyli Go w nieziemskiej chwale rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem.
Główne uroczystości odbywają się na świętej Górze Grabarce, w których uczestniczą tysiące wiernych z Polski i zagranicy. Święto Przemienienia Pańskiego, uroczyście obchodzone jest też w Ploskach, Sasinach, Nowym Berezowie, Klejnikach, monasterze w Sakach i Topolanach.
Góra Grabarka - święte miejsce
Prawosławni przybywają na św. Górę Grabarkę nie tylko by się pomodlić, ale też nabrać wody przy kapliczce z cudownym źródłem, która znajduje się u jej podnóża. Wierni wierzą, że woda stamtąd ma uzdrawiającą moc.
Pielgrzymi chusteczkami przemywają twarze i chore, bolące miejsca, a mokre chusteczki zostawiają przy kapliczce z przekonaniem, że zostawiają tam też swoje choroby. Wodę zabierają również do domów. Najwięcej wiernych przybywa na Św. Górę podczas święta Przemienienia Pańskiego.