Radio Białystok | Wiadomości | Samorządowcy i mieszkańcy Sokół uczcili 86. rocznicę tzw. Operacji Polskiej NKWD
Oddali hołd tym, którzy "zginęli, bo byli Polakami". Wojewoda podlaski, podlascy parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządowcy i mieszkańcy Sokół uczcili 86. rocznicę tzw. Operacji Polskiej NKWD z lat 1937-38.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Akcja była zbrodnią popełnioną przez władze Związku Sowieckiego na Polakach w latach poprzedzających II wojnę światową. Z rąk NKWD zginęło wtedy ponad 100 tys. Polaków. Drugie tyle padło ofiarą wywózek na Syberię i do Kazachstanu.
Uczestnicy uroczystości w Sokołach nieopodal Wysokiego Mazowieckiego podkreślali, że trzeba pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom pamięć o tych tragicznych zdarzeniach. Część z nich pamięta, jak o tych dramatycznych chwilach w historii Polski opowiadali im rodzice.
W Sokołach znajduje się prawdopodobnie jedyny w Polsce pomnik ofiar "Operacji Polskiej NKWD" odsłonięty w grudniu 2022 roku.
Odsłonięcie muralu, musical w plenerze, ale też spotkania z pisarzami i wystawy. M.in. takie wydarzenia towarzyszą tegorocznym obchodom 80. rocznicy powstania w getcie białostockim. Było ono drugim pod względem wielkości - po powstaniu w getcie warszawskim - ważnym zrywem społeczności żydowskiej w walce z hitlerowcami.
1 sierpnia 1944 roku w okupowanej Warszawie wybuchło powstanie. Dziś w 79. rocznicę tamtych wydarzeń o 17:00 w polskich miastach, między innymi Białymstoku i Łomży, zawyły syreny alarmowe.
Jeżeli zapomnimy o przeszłości, takie tragedie mogą się powtarzać - mówili uczestnicy uroczystości w 80. rocznicę mordu w miejscowości Krasowo-Częstki.