Radio Białystok | Wiadomości | Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby podejrzane o pranie pieniędzy
Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby podejrzane o pranie pieniędzy i zabezpieczyli mienie warte około 14 miliomów złotych. Wspierali ich przedstawiciele KAS i prokuratury regionalnej w Białymstoku.
"Akcja została przeprowadzona w ramach jednego z wątków bardzo skomplikowanego śledztwa, w którym występuje już ponad 220 podejrzanych" - poinformowało CBŚP.
Do najnowszych zatrzymań doszło na terenie województwa mazowieckiego. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli telefony oraz dokumentację, która jest poddawana analizie. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych - nieruchomości oraz dokonali zajęcia udziałów i akcji w spółkach, na łączną kwotę około 14 milionów złotych.
W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku trojgu zatrzymanym przedstawiono zarzuty prania pieniędzy pochodzących z oszustw podatkowych, dodatkowo jednemu z nich zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku dwoje zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych, wobec trzeciej osoby prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze: dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.
Śledztwo jest prowadzone od kilku lat i dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uszczupleniem podatku od towarów i usług, w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem paliwami płynnymi. Jak przekazało CBŚP, to śledztwo wielowątkowe o charakterze międzynarodowym, obejmujące swoim zakresem kraje Unii Europejskiej, jak i spoza UE m.in. Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Wyjaśnianiem kolejnych wątków sprawy zajmowali się funkcjonariusze różnych instytucji. W efekcie ustalono, że członkowie grupy w latach 2014-2017 nie odprowadzali należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym - przekazali funkcjonariusze.
Jak ustalono, proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie tymi towarami w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które następnie dokonywały sprzedaży paliw na terenie kraju, nie odprowadzając należnych podatków, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje.
Działalność ta spowodowała uszczuplenia Skarbu Państwa na prawie miliard złotych. Aktualnie w śledztwie występuje ponad 220 podejrzanych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek należący do podejrzanych wart ponad 100 milionów złotych. Zajęto między innymi środki finansowe w gotówce i na lokatach bankowych, udziały w spółkach oraz nieruchomości.
Sprawa jest rozwojowa.