Radio Białystok | Wiadomości | Zarząd województwa podlaskiego przyznał dotacje na prace przy zabytkach
To pieniądze m.in. na naprawę fundamentów, konserwację różnych elementów, ale też na dokumentację. Przedstawiciele parafii, uczelni, jak też prywatni właściciele budynków odebrali w poniedziałek (10.07) w Białymstoku czeki na prace przy zabytkach. Dotacje przyznał zarząd województwa podlaskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku do zarządu województwa podlaskiego wpłynęło około stu wniosków, dofinansowano 60 na łączną kwotę około 4 milionów 400 tysięcy złotych.
To zabytki związane z naszą historią, kulturą, różnorodnością - mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Wśród tych dofinansowanych są takie, które są w rękach prywatnych, np. dwór drewniany w Gródku z 1880 roku, ale też uczelnie. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymał 48 tysięcy złotych na konserwację elementów architektonicznych w Pałacu Branickich.
Zdecydowana większość dofinansowanych zabytków to parafie. Prawie 300 tysięcy złotych trafiło do białostockiej katedry - na razie na dokumentację projektów remontu dachu i fragmentu elewacji, instalacji elektrycznych, stolarki okiennej i drzwiowej.
Dofinansowano też m.in.: Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu (100 tys. zł na zabezpieczenie izolacji fundamentów) i Parafię Rzymskokatolicką pw. Bożego Ciała w Surażu (70 tys. zł na konserwację ołtarza bocznego).
W sobotę i niedzielę nad zalewem Żwirek obok stoisk z ceramiką czy tkaninami, pokazów walk wojów i rekonstrukcji historycznych pojawią się nowoczesne technologie.
Wakacyjne zwiedzanie Białegostoku w czasie jazdy zabytkowym jelczem, tzw. "ogórkiem" - rusza od soboty (10.06). Przejażdżki będą organizowane co sobotę. Potrwają do września.Takie przejazdy organizowane są od kilku lat w okresie wakacyjnym przez białostocki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i miasto Białystok. Cieszą się dużym zainteresowaniem.
Podlaski Konserwator Zabytków interweniuje w sprawie XIX-wiecznego zespołu dworskiego w Cisowie w gminie Sztabin. Jak informowaliśmy, obiekty te od dawna stoją puste i znajdują się w bardzo złym stanie.
Wyremontowanych będzie więcej podlaskich zabytków. Radni sejmiku zwiększyli dotacje na ten cel o milion 200 tysięcy złotych.