Radio Białystok | Wiadomości | "Bezpieczni i szczęśliwi seniorzy" - powstał nowy program polityki senioralnej Białegostoku
Działania zmierzające do lepszego informowania o wydarzeniach skierowanych do seniorów, zwiększanie poczucia bezpieczeństwa, ale też tworzenie osiedlowych klubów z ofertą dla takich mieszkańców. M.in. takie są rekomendacje po badaniach ankietowych, na podstawie których powstał Program Polityki Senioralnej Miasta Białegostoku do 2025 roku pod nazwą: "Bezpieczni i szczęśliwi seniorzy".
Wśród celów programu władze urzędu miasta wskazują m.in. na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów.
Ten program pozwala skoordynować działania, ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i prowadzenie skutecznej aktywizacji - mówi dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Adam Kurluta.
Jak podkreśla wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, Rodziny i Zdrowia - radna Alicja Biały - z wiekiem maleje liczba kontaktów, a najbardziej preferowaną formą kontaktu jest kontakt osobisty.
Z tego dokumentu wynika, że najwięcej osób w wieku poprodukcyjnym mieszka na osiedlach: Dziesięciny, Białostoczek, Słoneczny Stok, Antoniuk - te osoby potrzebują miejsca, gdzie będą mogły się spotykać - mówi radna Alicja Biały.
Stąd apel o tworzenie klubów osiedlowych na tych i na innych osiedlach, a za dobry przykład przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Miasta radny Karol Masztalerz uważa Starosielce.
Warto wspierać inicjatywy oddolne, bo to mniej kosztuje i np. klub "Aktywne Starosielce" z powodzeniem prowadzi zajęcia międzypokoleniowe - mówi Karol Masztalerz.
Dostrzegamy potrzebę tworzenia takich miejsc i to też wynika z badań. Barierą są pieniądze, ale są możliwości pozyskiwania ich z zewnątrz - mówi Adam Kurluta.
Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego liczba ludności w wieku poprodukcyjnym ma wzrosnąć w Białymstoku z około 70 tysięcy w 2022 roku do prawie 77 tysięcy w 2030 roku.