Radio Białystok | Wiadomości | 157 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski
157 cudzoziemców próbowało w niedzielę (25.06) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. To m.in. obywatele Tadżykistanu i Erytrei. 43 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś - podała SG w raporcie z minionej doby.
Osiem osób przeprawiło się przez graniczne rzeki
W okolicach Płaskiej i Bobrownik w sumie osiem osób przeprawiło się przez graniczne rzeki Wołkuszanka i Świsłocz; byli to obywatele Gwinei, Sudanu, Senegalu i Konga - poinformowała SG w poniedziałek (26.06) rano na Twitterze.
Minionej doby zatrzymano w Podlaskiem pięciu kolejnych tzw. kurierów. Koło Czeremchy dwóch Uzbeków przewoziło trzech Syryjczyków, którzy wcześniej nielegalnie przeszli z Białorusi do Polski. W pobliżu Dubicz Cerkiewnych zatrzymanych zostało dwóch Ukraińców i Gruzin, którzy łącznie przewozili ośmiu nielegalnych migrantów pochodzących z Syrii, Gambii, Iranu i Afganistanu.
Z dotychczasowych danych SG wynika, że łącznie do tej pory w 2023 r. za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy z Białorusią zatrzymano ponad blisko 390 osób. Straż Graniczna od początku 2023 r. odnotowała ponad 12 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. Jak wynika z przekazywanych wcześniej przez SG danych, w marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. Od początku czerwca odnotowano ich ok. 2 tys.
Działa już zapora elektroniczna
Na 206 kilometrach granicy polsko-białoruskiej działa już cała zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników; SG informowała w ostatnich dniach o rozpoczęciu odbiorów technicznych na ostatnim odcinku.
Zapora elektroniczna jest uzupełnieniem, zbudowanej w 2022 r. na długości 186 km zapory stalowej o wysokości 5,5 m.
Do odwołania zamknięte są przejścia graniczne
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce. Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.
Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył je niedawno do sądu administracyjnego.