Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Białegostoku uzyskał wotum zaufania i absolutorium od miejskich radnych
Nie wszyscy byli "za", ale wystarczyło głosów, by prezydent Białegostoku uzyskał wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu miasta na 2022 roku. Tadeusza Truskolaskiego poparli radni Koalicji Obywatelskiej i "Polski'2050". Przeciw był klub Prawa i Sprawiedliwości.
Głosowanie poprzedziła prezentacja "Raportu o stanie miasta", co jest obowiązkiem w każdym samorządzie.
W Białymstoku to dokument liczący około 450 stron, przygotowany przez urzędników, a dotyczący m.in. takich obszarów jak: demografia, zagospodarowanie przestrzenne, transport i edukacja.
Z dokumentu wynika m.in., że w 2022 roku w Białymstoku mieszkało około 293 tys. osób, ale też, że z roku na rok ta liczba maleje - w 2022 roku było to o ponad 800 mniej niż rok wcześniej.
Mimo to przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Jamróz oceniła, że z roku na rok Białystok staje się miastem lepszym do życia:
Miasto zarządzane jest we właściwy sposób, choć jest w trudnej sytuacji finansowej i trudna jest także ogólna sytuacja gospodarcza - mówiła Katarzyna Jamróz.
Radni Prawa i Sprawiedliwości przedstawili "Siedem grzechów Truskolaskiego", czyli ocenę działalności prezydenta miasta na podstawie danych statystycznych, ocen i uwag, które wpłynęły od mieszkańców, analizy sytuacji społeczno-gospodarczej miasta i sprawozdania z wykonania budżetu miasta za 2022 r.
Przewodniczący klubu PiS Henryk Dębowski wymieniał te "grzechy", czyli: "niezrealizowane inwestycje, niegospodarność i marnotrawstwo, zła polityka mieszkaniowa, nieuzasadnione podwyżki opłat, brak wsparcia dla przedsiębiorców, słabe zabieganie o środki europejskie i środki z budżetu państwa, nadmierne zadłużenie i upolitycznienie urzędu - zamiast pracy podróże służbowe".
Każdy szukał jakiejś wymówki, jakiegoś pretekstu. Ocenia się całość polityki, całość rozwoju, a nie jakiś fragmencik - powiedział prezydent Białegostoku po głosowaniu w sprawie wotum.
Po głosowaniu w sprawie absolutorium dodał, że ocena za sprawozdanie finansowe jest polityczna, a powinna być merytoryczna.
By udzielić wotum zaufania jak i absolutorium potrzebnych było 15 głosów. "Za" było 16 osób - oprócz 14 radnych Koalicji Obywatelskiej, także dwie z "Polski'2050". Wszyscy radni Prawa i Sprawiedliwości, czyli 12 osób, byli przeciw.