Radio Białystok | Wiadomości | Przedstawiciele białoruskiej emigracji zorganizowali "Łańcuch solidarności" w Białymstoku
Białorusini mieszkający w Białymstoku zorganizowali w niedzielę (18.06) "Łańcuch solidarności". Uczestnicy ustawili się wzdłuż ul. Branickiego trzymając w rękach zdjęcia represjonowanych przez reżim Łukaszenki polityków, dziennikarzy, działaczy kultury.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Białorusini mieszkający w Białymstoku w ten sposób chcieli przypomnieć o tysiącach więźniów politycznych i trwających represjach za wschodnią granicą. Głównym żądaniem było uwolnienie więźniów politycznych na Białorusi.
Według organizacji obrony praw człowieka "Viasna" w więzieniach na Białorusi z powodów politycznych przebywa prawie 1500 osób. Od kilku miesięcy reżim Łukaszenki blokuje dostęp do informacji o stanie wielu z nich.
Wśród nich między innymi politycy Viktar Babaryka, Mikoła Statkiewicz czy dziennikarz Andrzej Poczobut.
Są więźniowie polityczni, o losie których, nie ma żadnej informacji, nadal walczymy i będziemy walczyć, dopóki więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni, a Białoruś nie odzyska wolności - mówi jeden z organizatorów Jan Abadouski.
Jak mówi jeden z organizatorów, bierzemy udział w akcjach solidarności, aby wesprzeć wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, aby pokazać, że my wciąż pamiętamy o nich. My widzimy, że ich pozbawiają adwokatów, by ciężko było dochodzić ich praw.
Chcemy prosić Polaków o wsparcie i solidarność z Białorusinami.
To okazja do integracji i dzielenia się doświadczeniami. Tłumy Białorusinów i Ukraińców odwiedziły Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, gdzie odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez Fundację "Okno na Wschód".
Kim są Białorusini Podlasia? Klub historyczny Beer&history wspólnie z Fundacją Kamunikat.org organizują dla emigrantów z Białorusi spotkania wokół białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy jedną z dyskusji. Jej głównym tematem były gwary Białostocczyzny.