Radio Białystok | Wiadomości | "Misja Bioróżnorodność" - nowy projekt edukacyjny UwB dla uczniów
Eksperymenty, warsztaty, zajęcia terenowe oraz klasyczne wykłady czekają na blisko 200 uczniów, dla których Uniwersytet w Białymstoku wkrótce uruchomi najnowszy projekt edukacyjny „Misja Bioróżnorodność”.
„Misja Bioróżnorodność" to 52-godzinny kurs przeznaczony dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w trakcie którego naukowcy z różnych dziedzin przedstawią fascynujący świat przyrody:
- Zaplanowaliśmy warsztaty biologiczne, chemiczne, fizyczne i matematyczne, w których jest wkomponowana myśl o bioróżnorodności. W zajęciach wykorzystamy najnowocześniejsze techniki, między innymi sztuczną inteligencję. To będzie edukacja nie tylko uczniów, ale i ich rodziców - wielu pokoleń - mówi koordynatorka projektu profesor Ada Wróblewska z Uniwersytetu w Białymstoku.
Dwuletni projekt finansowany będzie z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którzy przekaże uczelni ponad 630 tysięcy złotych na ten cel.
Edukacja ma ogromne znaczenie w naszych działaniach - mówi zastępcą prezesa NFOŚ Sławomir Mazurek. Dodaje, że w tym przypadku uczniowie będą mogli „w terenie” poznać czym jest bioróżnorodność i w jaki sposób chronić cenne przyrodniczo zasoby i w jaki sposób je stymulować dla zrównoważonego rozwoju, w poszanowaniu przyrody i potrzeb człowieka.
Pierwsza tura zajęć rozpocznie się we wrześniu. W sumie w projekcie będzie mogło wziąć udział prawie 200 uczniów nie tylko z województwa podlaskiego, ale także z regonów ościennych: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Na razie uczelnia nie informuje o naborze chętnych.
Można było spróbować sił jako chirurg szyjąc ranę, można było też poznać blaski i cienie pracy pielęgniarki. W środę (17.05) dzień otwarty zorganizował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Dwie białostockie uczelnie publiczne znalazły się w najnowszym akademickim rankingu przygotowanym przez Center for World University Rankings.
Młodsi wykonywali chemiczne wulkany, starsi dowiadywali się dlaczego nie wolno wrzucać suszarki do włosów do wanny, a wszyscy zainteresowani poznawali ciekawostki naukowe. Na 12 podlaskich uczelniach rozpoczął się tygodniowy Festiwal Nauki i Sztuki.
Kilkanaście wykładów na różne tematy, pokazy grup rekonstrukcyjnych czy nawet możliwość gry w dawne planszówki - między innymi w ten sposób Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku kusić będzie kandydatów na studia.