Radio Białystok | Wiadomości | Ukraiński Dzień Wyszywanki w Muzeum Pamięci Sybiru
Dzień Wyszywanki, w którym Ukraińcy zakładają tradycyjne haftowane koszule - obchodzili w piątek (19.05) w Białymstoku przebywający w mieście uchodźcy z tego kraju.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Spotkanie, a także warsztaty zorganizowano w Muzeum Pamięci Sybiru.
Wyszywanka to jest narodowy strój ukraiński, to przede wszystkim koszula z haftowanym wzorem - symbol duchowego bogactwa, mądrości i tradycyjnego związku między pokoleniami Ukraińców - mówiła prowadząca spotkanie Ania Makieienkova.
Dodała, że Ukraińcy wierzą, że wyszywanka to swoisty talizman, który chroni od wszystkiego, co złe. Każdy element wyszywanki: wzór i kolor nitki mają swoje znaczenie, a każdy region ma swoje własne, oryginalne wzory.
Od ponad roku Białystok stał się dla was drugim domem. Pomagamy jak możemy, wierzymy, że to, co dzieje się na Ukrainie, ta wojna się skończy, ale dopóki trwa, to czujcie się u nas jak u siebie w domu i obchodźcie również swoje święta - mówił do zebranych prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Życzył też, aby kolejne święto wyszywanki Ukraińcy mogli spędzić w swoim domu.
Jak mówił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński, pomysł na zorganizowanie "Dnia Wyszywanki" wyszedł od społeczności ukraińskiej. Dodał, że instytucja od początku stara się wspierać tę społeczność, która od wybuchu wojny przebywa w Białymstoku.
Kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spotkania literackie, teatralne i filmowe - zaplanowano w ramach trzech odsłon Festiwalu Wschód Kultury organizowanego w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku od 23 czerwca do 27 sierpnia. Podczas festiwalu wystąpi ponad 100 artystów m.in. z Polski, Ukrainy, Białorusi.
Dziewięć chórów z zagranicy weźmie udział w przesłuchaniach konkursowych Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023", który w dniach 25-28 maja odbędzie się w Białymstoku. Zaplanowano też trzy koncerty tematyczne, w tym z muzyką cerkiewną Białorusi.
Przedmioty związane ze sztuką i rzemiosłem ludowym Ukrainy takie jak wyszywanki, haftowane koszule, czy ceramikę zdobioną kwiatami można oglądać na wystawie "Ukraina blisko nas" na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. To wyraz solidarności z Ukrainą w tym trudnym czasie - podkreślają organizatorzy.