Radio Białystok | Wiadomości | Jak przygotować się do matury?

Jak przygotować się do matury?

autor: Sylwia Krassowska

20.04.2023, 17:51, akt. 4.05.2023, 17:57

Stres przed i podczas samego egzaminu dojrzałości to zjawisko naturalne. Przecież to pierwszy tak poważny egzamin w życiu młodych ludzi.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Jak przygotować się do matury? - relacja Sylwii Krassowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niektórzy uczyli się systematycznie, przez cały rok, ale są też i tacy, którzy dopiero zaczynają powtarzać materiał.

A jak przygotowują się do egzaminu dojrzałości białostoccy maturzyści? Czy stosują jakieś metody, które ułatwiają naukę?


Do egzaminów w naszym regionie przystąpi blisko 10 tysięcy uczniów techników i liceów, w całym kraju - 270 tysięcy. W zależności od rocznika zdawać będą egzamin w formule z 2015 lub 2023 roku.

Matury rozpoczną się 4 maja i potrwają do 23 maja. W tym roku egzamin dojrzałości będzie zdawać też 55 tysięcy osób, które chcą podwyższyć wynik z lat ubiegłych lub nie zdały matury w poprzednim roku.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. W tym roku, po kilku latach przerwy, na maturę wraca obowiązkowy egzamin ustny z języka polskiego.

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw.  przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego - wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczyna się maturalny maraton - na początek tradycyjnie język polski [arkusze, zdjęcia]

4.05.2023, 07:27

Cztery obowiązkowe egzaminy pisemne oraz dwa ustne - w czwartek (4.05) rozpoczęła się tegoroczna sesja maturalna.


Dariusz Piontkowski [wideo]

4.05.2023, 08:30

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


Tegoroczni absolwenci szkół średnich będą zdawać dwie formuły matur

3.05.2023, 12:47

Ponad 8 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych rozpoczyna w czwartek (4.05) matury w województwie podlaskim.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok