Radio Białystok | Wiadomości | W Sokółce odsłonięto pomnik upamiętniający powstańców styczniowych
To pierwsze takie miejsce w Sokółce poświęcone tym, którzy zginęli za ojczyznę 160 lat temu. Pomnik Powstańców Styczniowych Ziemi Sokólskiej uroczyście odsłonięto i poświęcono przy kościele pw. św. Antoniego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Odsłonięcie poprzedził Apel Pamięci, podczas którego wspomniano mieszkańców Sokólszczyzny, którzy wzięli udział w zrywie.
- Na Sokólszczyźnie były wzgórza zwane "Szubienicą", koło Kuźnicy, koło Bilmin, gdzie wieszano schwytanych powstańców styczniowych. Ci ludzie walczyli, szli do lasu. Składamy im hołd. W samej Sokółce nie było żadnego miejsca upamiętniającego to wydarzenie z lat 1863-1864. A pamięć o nich nie powinna zaginąć. O tych, których udało nam się ustalić z imienia i nazwiska, którzy są na tablicy informacyjnej. Ale jest też wielu nieznanych powstańców, nie wiemy, gdzie są pochowani - mówił dowódca Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich mjr Piotr Horsztyński.
Powstanie Styczniowe, które wybuchło w 1863 roku i trwało do jesieni 1864 roku, było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. W jego trakcie stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Zginęło w nich kilkanaście tysięcy osób.
Leśnicy spotkali się w miejscu, w którym 160 lat temu rozegrała się pierwsza i największa bitwa Powstania Styczniowego w Puszczy Knyszyńskiej.
Najmłodsi przejdą niespełna 5 kilometrów, starsi prawie 15 - blisko 800 podlaskich harcerzy bierze udział w dorocznym Rajdzie Śladami Powstańców Styczniowych 1863 roku.
To mogiła ważna dla całej Augustowszczyzny. Mieszkańcy, samorządowcy, przedstawiciele wojska i lokalnej szkoły uczcili (19.04) w Krasnymborze 160. rocznicę pierwszej bitwy Powstania Styczniowego w gminie Sztabin.
W Łomży będzie kolejne miejsce pamięci związane z powstaniem styczniowym. Do pomnika - głazu na tzw. mokrej łączce, dołączy teraz tablica na skwerze przed II Liceum Ogólnokształcącym przy placu Tadeusza Kościuszki.