Radio Białystok | Wiadomości | Wyższe kary dla cudzoziemców za pomocnictwo w nielegalnej migracji
Cudzoziemcy za organizację i pomocnictwo w nielegalnej migracji mogą dostać zakaz wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen nawet na 10 lat - podkreśla Straż Graniczna. W tym roku tylko na granicy polsko-białoruskiej zatrzymanych zostało 230 takich "organizatorów", w tym 214 cudzoziemców.
Rzeczniczka SG por. Anna Michalska wyjaśniła, że wyższe kary dla cudzoziemców, którzy organizują lub pomagają w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, to efekt nowelizacji przepisów ustawy o cudzoziemcach. Od 7 kwietnia mogą oni dostać zakaz wjazdu na terytorium Polski i państw strefy Schengen na okres od pięciu do 10 lat. Dotychczas było to od trzech do pięciu lat.
Por. Anna Michalska podała, że w tym roku na samej granicy polsko-białoruskiej zatrzymano już 230 "organizatorów" i "pomocników" w nielegalnej migracji, a wobec 78 z nich sąd zastosował areszty. Dla porównania w całym 2022 roku zatrzymanych zostało 400 osób.
Spośród 230 zatrzymanych na granicy z Białorusią tylko 16 "organizatorów" to obywatele Polski.
- Pozostali to cudzoziemcy, najczęściej legalnie przebywający na terytorium państw UE, wśród nich również cudzoziemcy, którzy ubiegają się o ochronę międzynarodową na terytorium któregoś z państw UE - zaznaczyła rzeczniczka SG.
"W przypadku takich osób przeprowadzane są jak najszybsze deportacje, nawet w ciągu 48h, do krajów pochodzenia lub do krajów legalnego pobytu" - wyjaśniła por. Michalska.
Od poniedziałku (24.04) firmy z województwa podlaskiego działające w strefie przygranicznej mogą ubiegać się o rządową pomoc.
61 cudzoziemców próbowało w niedzielę (23.04) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; byli to m.in. obywatele Gwinei i Kamerunu. Jedna osoba, obywatel Konga, przeprawiła się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.
Zwłoki mężczyzny znaleziono w sobotę (22.04) po południu w lesie koło wsi Istok w gminie Dubicze Cerkiewne w powiecie hajnowskim - poinformowała policja.
54 cudzoziemców, m.in. z Etiopii i Egiptu, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski, w tym jedna osoba przeprawiła się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała w piątek rano Straż Graniczna. Dziesięć z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś.
Uciekający przed kontrolą drogową mężczyzna na łuku drogi w okolicach Białowieży stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Jak się okazało, nie zatrzymał się, bo przewoził osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.
106 cudzoziemców próbowało w środę (19.04) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; byli to m.in. obywatele Indii i Somalii. Kilka osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała Straż Graniczna w codziennym raporcie.