Radio Białystok | Wiadomości | Studenci z Białegostoku rejestrują się w bazie potencjalnych dawców szpiku
Studenci po raz kolejny pomagają chorym znaleźć potencjalnych dawców szpiku. Stanowiska rejestracyjne Fundacji DKMS zagościły na korytarzach poszczególnych wydziałów Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak podkreśla studencka liderka akcji Helpers' Generation Zuzanna Winiarz, cała procedura trwa kilka minut.
Po krótkim wywiadzie medycznym osoba zainteresowana rejestracją w bazie potencjalnych dawców szpiku sama pobiera trzykrotnie wymaz, później patyczki wymazowe są pakowane w kopertę i to jest pierwszy etap pomocy.
- Po jakimś czasie może zadzwonić do nas ktoś z fundacji DKMS, że jesteśmy dla kogoś genetycznym bliźniakiem. Wówczas jeszcze raz musimy wyrazić naszą zgodę na chęć pomocy. Przechodzimy bardziej szczegółowe badania i decydujemy, w jaki sposób mają być pobrane od nas komórki macierzyste - albo z krwi obwodowej, albo z talerza kości biodrowej. Oba zabiegi są całkowicie bezpieczne dla dawcy - dodaje Zuzanna Winiarz.
Akcja jest kierowana głównie do studentów, ale również do pracowników uczelni, a także do innych chętnych - pomiędzy 18. na 55. rokiem życia.
- To wspaniała inicjatywa, bo pomagamy potrzebującym, a dodatkowo studenci mają okazję wdrożyć się w wolontariat, uczą się nawiązywania kontaktów, to także jest ważne - podkreśla rektor UwB prof. Robert Ciborowski.
Studencka akcja na Politechnice Białostockiej potrwa do środy (26.04), a na Uniwersytecie w Białymstoku do piątku (28.04).
Tylko w polskiej bazie DKMS zarejestrowanych jest 1,8 mln potencjalnych dawców szpiku. Dzięki temu udało się znaleźć bliźniaków genetycznych dla 11,5 tys. chorych.
Ma to skrócić kolejki w białostockim centrum krwiodawstwa i usprawnić pracę personelu. Przebudowa siedziby przy Skłodowskiej dobiega końca.
Przelewali krew w słusznej sprawie, choć na szczęście nie na polu bitwy. Ponad siedemdziesięciu żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej oddało w poniedziałek (27.03) krew w Białymstoku.
Obok płatnych dwóch dni wolnego i zniżek na przejazdy pociągami, jednym z przywilejów krwiodawców jest też ulga podatkowa. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku można odbierać zaświadczenia do rozliczenia PIT-u.
Łączy ich chęć pomagania innym, a celem jest znalezienie bliźniaków genetycznych dla pacjentów walczących z nowotworami krwi. Studenci dwóch białostockich uczelni uczestniczą w ogólnopolskim projekcie HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS.
Studenci podczas kolejnej edycji akcji Helpers' Generation pomagają osobom chorym znaleźć potencjalnych dawców szpiku.
Ponad dwustu studentów i pracowników białostockich uczelni dołączyło do bazy potencjalnych dawców szpiku.
Studenci pomagają osobom chorym znaleźć potencjalnych dawców szpiku.