Radio Białystok | Wiadomości | Koniec miesięcznego postu u muzułmanów i początek święta Ramadan Bajram
Muzułmanie zakończyli miesięczny post i rozpoczęli trzydniowe święto Ramadan Bajram.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Polscy Tatarzy spotkali się przed południem na modlitwach w meczetach w Bohonikach, Kruszynianach i Białymstoku oraz w Centrum Kultury Islamu w Suchowoli.
Tatarzy w okolicach Kruszynian żyją od ponad 300 lat. Osiedlił ich tam król Jan III Sobieski. Meczety w Kruszynianach i nieodległych Bohonikach oraz przyległe do nich mizary są Pomnikami Historii.
Ramadan Bajram to jedna z dwóch najważniejszych uroczystości w roku. Wierni spotykają się w gronie rodziny i znajomych. To też czas odpoczynku po miesięcznym poście. Przez ostatnie 30 dni wierni powstrzymywali się od wschodu do zachodu słońca od jedzenia i picia. Post to jeden z filarów Islamu.
Muzułmański Związek Religijny w Rzeczpospolitej Polskiej podaje, że należy do niego ok. 5 tys. osób. Duża część z nich to polscy Tatarzy, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim. Tu też są dwa jedyne w kraju zabytkowe meczety w Bohonikach i w Kruszynianach.
Ukazała się edycja Rocznika Tatarów Polskich za 2022 rok - najstarszego pisma tej społeczności w naszym kraju. Są w nim teksty poświęcone nie tylko historii czy kulturze, ale też teraźniejszości Tatarów i muzułmanów w Polsce i za granicą.
Około 100 osób wzięło udział w ekumenicznej modlitwie o pokój w Bohonikach. Poprowadzili ją wspólnie duchowni: muzułmańscy, katoliccy i prawosławni.
W Białymstoku polscy muzułmanie modlili się w piątek (12.08) w intencji ojczyzny i żołnierzy, w związku z przypadającym 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. Uroczystości wyznawców islamu są w Podlaskiem stałą częścią programu wojewódzkich obchodów święta, podobnie jak modlitwy trzech innych wyznań.