Radio Białystok | Wiadomości | W Konkursie Wiedzy o Metrologii można zdobyć indeksy na uczelnie wyższe
To okazja do sprawdzenia swojej wiedzy z różnych przedmiotów, ale też szansa na zdobycie nagród i indeksów na uczelnie wyższe.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych z całego kraju do środy (19.04) do północy mogą zgłaszać się do Konkursu Wiedzy o Metrologii "Metroliga".
- Z metrologii my jako użytkownicy korzystamy na co dzień, np. gdy rozliczamy się za paliwo, energię, ciepło, za towary paczkowane kupowane w sklepie. To wszystko podlga kontroli metrologicznej, ale mało kto się zastanawia, jak to jest ważone, mierzone, obliczane - podkreśla prof. Wojciech Trzasko z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.
Z tym m.in. będą mierzyć się uczestnicy "Metroligi". Zgłaszać się mogą dwuosobowe zespoły uczniów ze szkół ponadpodstawowych.
- Zachęcam uczniów, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę o metrologii, a ona występuje w wielu dziedzinach, m.in. w matematyce, chemii, fizyce, mechanice, elektronice, elektrotechnice - mówi dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku Mirosław Wnorowski.
"Metroligę" współorganizują Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku. Wśród nagród są m.in. indeksy na Wydział Elektryczny PB i Wydział Chemii UwB.
Zgłaszać się można elektronicznie na stronie pb.edu.pl/metroliga. Konkurs Wiedzy o Metrologii odbędzie się w Białymstoku 22 maja.
To ważna tematyka, kształtująca młode pokolenie. Tak o Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej mówią jej organizatorzy. Finał okręgowy 38. edycji odbył się w sobotę (15.04) w Białymstoku.
Przez zabawę, układanki i rozwiązywanie łamigłówek uczniowie mogli poznać pożytki z matematyki w życiu codziennym - nowa wystawa Centrum Nauki Kopernik gościła w piątek (14.04) w Szkole Podstawowej w Śniadowie.
Piknik rodzinny, pokazy szycia chirurgicznego, eksperymenty chemiczne, koncerty muzyki poważnej czy zajęcia sportowe. Takie wydarzenia znalazły się wśród kilkuset propozycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza odbędzie się w dniach 14-19 maja.
Kilkanaście wykładów na różne tematy, pokazy grup rekonstrukcyjnych czy nawet możliwość gry w dawne planszówki - między innymi w ten sposób Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku kusić będzie kandydatów na studia.
Dzięki temu wydarzeniu studenci mogli poznać oferty na lokalnym rynku pracy, a przedstawiciele firm znaleźć pracowników.