Radio Białystok | Wiadomości | Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święto roku liturgicznego

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święto roku liturgicznego

autor: Dominika Dębska

9.04.2023, 07:18, akt. 09:02

W Kościele katolickim Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc - najradośniejsze i najważniejsze święto z całego roku liturgicznego.

źródło: archibial.pl
źródło: archibial.pl

- Wierni w kościołach śpiewają radosne "Alleluja", ciesząc się z orędzia o zbawieniu, które mówi, że Chrystus powstał z martwych i dał ludziom życie wieczne - wyjaśnia proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Wasilkowie ojciec Aleksander Jacyniak.


- To jest największe wydarzenie w całej historii ludzkości i w historii zbawienia. Jest to zapowiedź tego, że jednak życie, miłość, dobro, prawda ostatecznie zwyciężają - mówi ojciec Aleksander Jacyniak.





Polską tradycją są odprawiane o 6:00 rano msze, tak zwane rezurekcje. Rezurekcją nazywana jest też procesja, podczas której wierni publicznie ogłaszają światu nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa. W białostockiej katedrze rezurekcji przewodniczył metropolita arcybiskup Józef Guzdek.



Bez wiary i zaufania nie da się budować przyszłości - mówił w homilii metropolita białostocki abp Józef Guzdek



Symbolem zmartwychwstania jest pusty grób. Do niego biegli apostołowie w niedzielny poranek, gdy dowiedzieli się, że ciała Jezusa w grobie już nie ma - mówi ojciec Aleksander Jacyniak.


- Apostołowie wchodzą do grodu. Wejść do grobu to wejście do czegoś, co jest symbolem śmierci, co może paradoksalnie pomniejszyć moją wiarę, co może ją niszczyć. Jedynie skonfrontowanie się z tym, co może uśmiercać moją wiarę, zaprasza do tego, żeby zobaczyć, jak wprowadzić moja wiarę na tory obecności Jezusa Zmartwychwstałego - wyjaśnia ojciec Aleksander Jacyniak.


Korzenie Wielkanocy sięgają żydowskiej Paschy, obchodzonej na pamiątkę wyjścia ludu Izraela z niewoli egipskiej i przejścia przez Morze Czerwone. Nazwa Pascha - "paesah" - wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza "wyjście", "przejście". Chrześcijanie obchodzą nową Paschę, świętują przejście Jezusa ze śmierci do życia oraz jego zwycięstwo nad grzechem i śmiercią.

Niedziela Wielkanocna inauguruje ośmiodniowy okres obchodów zmartwychwstania Jezusa, tak zwaną oktawę Wielkiej Nocy. Zakończy ją przyszła Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto to ustanowił w Kościele katolickim w 2000 roku papież Jan Paweł II, podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia.

Okres wielkanocny trwa od Wigilii Paschalnej do niedzieli Zesłania Ducha Świętego (w tym roku to 28 maja), czyli 50 dni. Stąd nazywana jest też "Pięćdziesiątnicą".


źródło: IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę - miejskie i na stadionie [zdjęcia]

8.04.2023, 07:56

Wielka Sobota to dzień, w którym święci się pokarmy na wielkanocny stół. W Białymstoku można było to zrobić nie tylko w kościołach, ale także podczas ceremonii na Rynku Kościuszki i na stadionie miejskim.


Wielka Sobota w Kościele katolickim - czas oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa

8.04.2023, 06:57

To dzień ciszy, adoracji Chrystusa i oczekiwania na Zmartwychwstanie. Dziś (8.04) w Kościele Wielka Sobota.


"Życie, które się nie kończy" - audycja Dominiki Dębskiej

9.04.2023, 05:26

Zmartwychwstanie Jezusa to fundament chrześcijańskich religii, a jednocześnie tajemnica, przed którą skłaniały się głowy największych teologów i świętych.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok