Radio Białystok | Wiadomości | Trwa Wszechnica Biebrzańska - przyrodnicy mówią o gatunkach roślin i zwierząt, które mogą być niebezpieczne
Niektóre są jadowite, niektóre trujące, ale wszystkie warte uwagi - mówią przyrodnicy, którzy w sobotę (01.04) przyjechali do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Przez cały dzień prowadzą wykłady w ramach Wszechnicy Biebrzańskiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przyrodnicy mówią o gatunkach roślin i zwierząt, które możemy w Parku spotkać, a które mogą być niebezpieczne.
- Grążele grzybienie, które są właściwie taką ozdobą naszych wód, tak samo jak kaczeńce, które teraz zaczynają się właśnie rozwijać na wiosnę. Myślę, że mało osób sobie zdaje z tego sprawę, że to są rośliny trujące, tak jak szalej jadowity. Kaczeńce, najprościej mówiąc, wydzielają taką substancję trującą, toksyczną, która może parzyć skórę - mówił profesor Stanisław Kłosowski.
Podczas wizyt w parku trzeba też zwracać uwagę na mieszkające tam gady - mówił dr Krzysztof Kolenda.
- Zdecydowana większość to są gatunki niejadowite, też bardzo płochliwe. One słyszą nas z daleka i często uciekają, więc wcale nie jest tak łatwo do nich podejść. Oczywiście w parku żyje żmija zygzakowata, czyli jedyny jadowity gatunek gadów. Ale to też jest gatunek dość płochliwy i często zanim zdążymy się do niego zbliżyć, to już zdąży się przed nami schować - mówił Krzysztof Kolenda.
A już w niedzielę (02.04) w ramach Wszechnicy Biebrzańskiej można wybrać się na spotkanie w plenerze. Rozpoczyna się o 10:00 na Górze Strękowej, obok schronu kapitana Raginisa. Osoby, które chcą wziąć udział w spotkaniu muszą pamiętać o ubiorze odpowiednim do panujących warunków. Szczegółowe informacje na temat jutrzejszego spotkania są na stronie internetowej www.biebrza.org.pl.
Spacer szlakami Biebrzańskiego Parku Narodowego, a także spotkania z przyrodnikami. W sobotę i niedzielę w siedzibie Parku, w Osowcu-Twierdzy odbywa się Wszechnica Biebrzańska.
Obszary wodno-błotne odgrywają ogromną rolę w przyrodzie, także w kwestiach dotyczących klimatu - przypomina Biebrzański Park Narodowy, który chroni takie obszary. Chce o tym edukować w 2020 r. pod hasłem "Biebrza dla Klimatu".
O klimacie dla ptaków będą rozmawiać uczestnicy 72. Wszechnicy Biebrzańskiej. To cykl zimowych spotkań dla miłośników bagien.