Radio Białystok | Wiadomości | Sala historyczna w I LO w Łomży nosi imię Rafała Krajewskiego
Wyróżniamy osobę związaną ze szkołą, ale przede wszystkim ważną dla historii Polski. Tak podczas uroczystości nadania imienia Rafała Krajewskiego jednej z sal w szkole mówili nauczyciele I LO w Łomży.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rafał Krajewski był bliskim współpracownikiem Romualda Traugutta i razem z nim zginął z rąk Rosjan w 1864 roku. Jak mówili uczniowie liceum, taki wybór patrona sali historycznej jest bardzo trafny.
Stał się postacią najważniejszą w sytuacji krytycznej, tuż przy boku Traugutta, funkcjonował w rządzie narodowym, był jednym z męczenników sprawy narodowej - mówiła podczas uroczystości zastępca dyrektora I LO w Łomży Jolanta Szabuńko.
W spotkaniu w I LO brał udział także członek rodziny Rafała Krajewskiego, Krzysztof Krajewski-Siuda.
Staję nie bez wzruszenia w tym miejscu. To jest wielki honor dla mnie i dla rodziny. Rafał Krajewski ukończył gimnazjum gubernialne, bo wtedy tak nazywała się szkoła, do której nawiązuje I LO. Ja dzisiaj przekazuję do sali imienia Rafała Krajewskiego faksymile listu pochwalnego z roku 1848, będące takim udokumentowaniem tego wyróżnienia - mówi Krzysztof Krajewski-Siuda.
Uroczystość nadania imienia sali była połączona z wykładami historyków na temat, m.in. powstania styczniowego.
W tej mogile mogą być szczątki ponad dwudziestu żołnierzy z czasów powstania styczniowego. W Sieburczynie, w gminie Wizna rozpoczęły się poszukania miejsca, w którym mogą być pochowani uczestnicy jednej z nielicznych wygranych bitew z tamtego okresu.
W Sejnach uczczono w piątek (24.03) 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
W Łomży będzie kolejne miejsce pamięci związane z powstaniem styczniowym. Do pomnika - głazu na tzw. mokrej łączce, dołączy teraz tablica na skwerze przed II Liceum Ogólnokształcącym przy placu Tadeusza Kościuszki.