Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Pracownicy zagranicznych uniwersytetów poznają metody uczenia osób z niepełnosprawnością
To okazja do wymiany doświadczeń i podpatrywania rozwiązań, które można zastosować w swoim kraju. W Białymstoku - pracownicy uniwersytetów z Mongolii i Belgii - poznają polskie doświadczenia, związane z kształceniem osób z niepełnosprawnością.
W czwartek (23.03) pracownicy uniwersytetów z Mongolii i Belgii odwiedzili Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica).
W tej placówce uczy się ponad 150 osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i 120 z opinią z poradni psychologiczno-pedagogicznej. To oznacza, że uczniów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami jest ok. 20 procent.
Jak podkreślają: "każdy powinien mieć równe prawa i możliwości kształcenia, dzięki temu czujemy, że należymy do społeczeństwa, że nie jesteśmy wykluczeni".
Dyrektor placówki Mariusz Pęza dodaje, że w szkole są ułatwienia architektoniczne dla uczniów z niepełnosprawnościami m.in. winda i podjazdy, a uczniowie ze specjalnymi potrzebami mogą kształcić się w 16 zawodach.
Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami dr Anna Drabarz z Wydziału Prawa UwB podkreśla, jak ważne jest pokazywanie takich przykładów.
- Bo np. w Mongolii, która jest jednym z naszych partnerów w realizacji projektu skierowanego do osób ze specjalnymi potrzebami, uczniowie zdrowi i z niepełnosprawnościami uczą się osobno i takie spotkania są po to, by wprowadzać dobre praktyki - zaznaczyła.