Radio Białystok | Wiadomości | Skąd się bierze agresja wśród młodzieży?
Jak rozpoznawać i jak zapobiegać agresji wśród młodzieży w świecie realnym i wirtualnym? - m.in. o tym rozmawiali psycholodzy, pedagodzy i policjanci podczas czwartkowej (16.03) konferencji w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że zjawisko nasila się i jest zauważalne już u najmłodszych. Dodatkowo agresywne zachowania przenoszą się do sieci, gdzie młodzież anonimowo obraża innych.
Jednym z powodów zorganizowania takiego spotkania specjalistów były ostatnie wydarzenia z Zamościa, gdzie grupa młodych ludzi pobiła śmiertelnie rówieśnika.
Asp. Marta Gawieńczyk z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku mówi, że podczas spotkań policjanci często uświadamiają nieletnich, że oni też mogą ponieść konsekwencje swoich zachowań.
- Młodzieży się wydaje, że skoro są niepełnoletni, to nie ponoszą odpowiedzialności swoich zachowań. Wyprowadzamy ich z błędu tłumacząc, że ich sprawy trafią do sądu rodzinnego i dla nieletnich, który może wyciągnąć różne konsekwencje - tłumaczy policjantka.
Specjaliści podkreślają, że osoby, które są ofiarami przemocy powinny, jak najszybciej zwrócić się o pomoc. Dzieci mogą porozmawiać np. ze szkolnym pedagogiem lub psychologiem. Ważna jest też rozmowa rodziców z dziećmi i odpowiednie zainteresowanie się ich problemami.
Natomiast dorośli powinni zwrócić się z takim problemem np. do policjantów.
Do 5 lat pozbawienia wolności grozi młodemu mieszkańcowi Bielska Podlaskiego, który nożem i kastetem miał zranić dwie przypadkowe osoby.
Co zrobić, kiedy były partner nie daje spokoju? Nachodzi, grozi, a czasami nawet jest agresywny wobec byłej partnerki? Gdzie szukać pomocy? Do kogo się zgłosić i jakie prawa przysługują ofiarom przemocy domowej? Z takim problemem zgłosiła się do nas Słuchaczka.