Radio Białystok | Wiadomości | Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii" - głosi uchwała przyjęta w czwartek (9.03) przez Sejm.
Jak głosowali podlascy posłowie?
Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 przeciw było, od głosu wstrzymało się 4 posłów.
Spośród posłów z naszego regionu za uchwałą zagłosowali wszyscy posłowie z Klubu Parlamentarnego PiS (Adam Andruszkiewicz, Mieczysław Baszko, Kazimierz Gwiazdowski, Lech Kołakowski, Aleksandra Łapiak, Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński, Jacek Żalek).
Tak samo głosował też Stefan Krajewski z klubu Koalicja Polska, a także Robert Winnicki z Konfederacji.
Przeciwko zagłosował Paweł Krutul z Lewicy.
A podlascy posłowie Koalicji Obywatelskiej: Eugeniusz Czykwin, Krzysztof Truskolaski i Robert Tyszkiewicz nie wzięli udziału w głosowaniu.
Co jest w uchwale ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II?
- Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii - napisano w uchwale.
Jak podkreślono, jest to "próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści".
- Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski - głosi uchwała Sejmu ustanawiająca rok 2020 Rokiem Jana Pawła II przyjęta zaledwie cztery lata temu niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami - wskazano.
"Myśli zawarte w Jego nauczaniu pozostają ważnymi wskazówkami w zakresie kształtowania życia społecznego. +Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm+; te słowa Papieża Polaka, wypowiedziane w gmachu Sejmu w roku 1999, stają się współcześnie niestety coraz bardziej aktualne" - zaznaczono w uchwale.