Radio Białystok | Wiadomości | "Zapusty w skansenie" na koniec karnawału
Pokazy smażenia pączków i faworków, warsztaty wykonywania masek karnawałowych, zwiedzanie wystaw z przewodnikiem i występy artystyczne. To tylko niektóre atrakcje niedzielnych (19.02) "Zapustów w skansenie".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tradycje związane z zapustami, czyli świętowaniem końca karnawału, przypomina w niedzielę (19.02) Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Do godz. 15:00 potrwają m.in. warsztaty masek karnawałowych, pokazy smażenia faworków i pączków.
Jak mówi p.o. dyrektora PMKL Katarzyna Ancipiuk, "zapusty, czyli popuszczaj pasa i baw się ile możesz, aby ten rok był obfity i radosny".
Etnografowie przypominają, że zgodnie z tradycją ludową, kto w ostatnich dniach karnawału nie je tłusto i obficie, nie ma co liczyć na powodzenie i dobrobyt przez dalszą część roku.
Eksperci zwracają przy tym uwagę, że w przeszłości pączki - znane obecnie bardziej jako deser - robiono z ciasta chlebowego i nadziewano skwarkami.
Zapusty to jedno z wielu działań Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. W ciągu roku przygotowuje ono różne festyny związane z tradycjami i świętami ludowymi. To m.in. Zielone Świątki czy impreza pod hasłem "Podlaskie ziołami pachnące".
Pączki z czekoladą, wiśniami, posypane truskawkami i tradycyjne - z dżemem czy budyniem. Takie przysmaki przygotowały koła gospodyń wiejskich i mieszkańcy powiatu białostockiego na konkurs „Najlepszy pączek w powiecie” zorganizowany przez starostwo.
Z marmoladą, budyniem, polane lukrem, a może obtoczone w cukrze pudrze? W Tłusty Czwartek pączki królują we wszystkich wariantach.
To dzień, w którym nawet osoby, które zazwyczaj liczą kalorie, pozwalają sobie na nieco więcej. 16 lutego obchodziliśmy Tłusty Czwartek, rozpoczynający ostatni tydzień karnawału.
Ruszył ponowny konkurs na stanowisko dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Chętni swoje oferty mogą składać do 8 lutego.
Dawniej na wsi opłatki przynosił do domu ksiądz albo organista. Wypiekano je nad ogniem, w żelaznych szczypcach. Dziś (18.12) podczas „Rodzinnej niedzieli w skansenie” można było zobaczyć, jak taki tradycyjny wypiek wygląda.