Radio Białystok | Wiadomości | Bariery architektoniczne w większości filii Książnicy Podlaskiej
Nie wszystkie obiekty Książnicy Podlaskiej w Białymstoku dostępne są dla osób ze szczególnymi potrzebami, m.in. z niepełnosprawnościami. Tak wynika z przeprowadzonego ostatnio audytu.
- Barier architektonicznych nie ma w 5 z 16 filii, m.in. przy ul. Komisji Edukacji Narodowej i przy ul. Pułaskiego, a w innych, tam, gdzie się da, będziemy próbować je likwidować - mówi koordynator do spraw dostępności w Książnicy Podlaskiej - Irena Radwańska.
- Pozostałe filie są na piętrach i nie ma możliwości dostania się do nich. Niestety to nie są nasze budynki, w większości dzierżawimy je od spółdzielni mieszkaniowych, ale będziemy rozmawiać z prezesami tych spółdzielni i podpowiadać im gdzie można starać się o dofinansowanie, bo jest to w gestii właściciela budynku - dodaje.
Główny budynek Książnicy Podlaskiej mieści się przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku. I - jak dodaje Irena Radwańska - jest on przystosowany do potrzeb m.in. osób z niepełnosprawnościami: "mamy podjazd i windę, tablice tyflograficzne, które przedstawiają rozkład pomieszczeń zarówno w alfabecie Braille'a, jak też przy pomocy sygnałów dźwiękowych, mamy też ścieżki dotykowe, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym".
Książnica Podlaska zapewnia specjalistyczny sprzęt umożliwiający korzystanie ze zbiorów np. osobom niedowidzącym i niedosłyszącym. To m.in. multilektory i powiększalniki stacjonarne.
Dział Zbiorów Specjalnych proponuje też usługę "książka na telefon", czyli dowożenie publikacji do domu osobom obłożnie chorym.