Radio Białystok | Wiadomości | Dwoje białostockich profesorów w Radzie do spraw Upamiętnienia Obławy Augustowskiej
Wojewódzka Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz i dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński, zostali powołani do Rady do spraw Upamiętnienia Obławy Augustowskiej.
Wśród zadań rady są m.in. upowszechnianie wartości takich jak patriotyzm, antykomunizm, troska o dobro wspólne, dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego.
A także wspieranie, stworzenia w „Domu Turka” w Augustowie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej - miejsca, które upamiętni cierpienie ofiar i opowie o doświadczeniu terroru komunistycznego na Augustowszczyźnie i Suwalszczyźnie.
Zadaniem członków rady jest też propagowanie wiedzy o Obławie Augustowskiej i jej ofiarach w skali ogólnopolskiej.
Rada do spraw Upamiętnienia Obławy Augustowskiej jest organem wspierającym oraz opiniodawczo-doradczym Dyrektora Instytutu Pileckiego. Składa się z przedstawicieli środowiska Rodzin Obławy Augustowskiej, historyków, muzealników, samorządowców i osób popularyzujących wiedzę o historii.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zawiesił śledztwo w sprawie tzw. obławy augustowskiej. W Polsce przeprowadzone zostały wszelkie możliwe czynności procesowe, a tych na terytorium Rosji i Białorusi nie można obecnie przeprowadzić w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.
Mszą świętą i przemarszem pod pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej władze powiatu sokólskiego uczciły pamięć prawie 600 zaginionych mieszkańców regionu, którzy padli ofiarą sowieckich represji po zakończeniu II Wojny Światowej.
W poniedziałek (18.07) w Augustowie odbył się pogrzeb pierwszej odnalezionej ofiary obławy augustowskiej. Szczątki Wacława Sobolewskiego ps. "Sęk" zostały odnalezione w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN.