Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: remont blisko 20 mieszkań komunalnych - będą przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy
To będą wspólne działania gmin Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Jedno na rzecz uchodźców z Ukrainy, drugie w celach oszczędnościowych i środowiskowych.
Władze Białegostoku, a także Choroszczy, Supraśla i Turośni Kościelnej podpiszą porozumienie dotyczące m.in. modernizacji mieszkań komunalnych.
- Planujemy zmodernizować, wyremontować i wyposażyć częściowo 17 lokali mieszkalnych z zasobu Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku - mówi dyrektor Biura Funduszy Europejskich Ewa Bajdałów.
Wartość tego projektu to ponad 4 miliony złotych, a unijne dofinansowanie stanowi 85 proc. Takie też jest w przypadku innego projektu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Chodzi o wyposażenie budynków w panele fotowoltaiczne. - Planujemy zrobić 12 instalacji na budynkach użyteczności publicznej, w większości na szkołach - dodaje Ewa Bajdałów.
Wartość tego projektu to ponad 7 milionów złotych, a partnerami są w nim Białystok i siedem ościennych gmin, m.in.: Choroszcz, Supraśl, Czarna Białostocka i Łapy.
Dotyczą one Białegostoku i ościennych gmin tworzących Białostocki Obszar Funkcjonalny, czyli m.in. Łap, Choroszczy i Supraśla.
To pieniądze na dalsze wsparcie uchodźców z Ukrainy. Białostoccy radni zdecydowali we wtorek (10.01) o podziale ponad 4 mln 300 tys. zł na różne działania związane z osobami, które zamieszkały w stolicy województwa podlaskiego po wybuchu wojny w ich kraju.
Uczą się języka, szukają pracy, posyłają dzieci do szkoły i starają się żyć normalnie. Szacuje się, że w Białymstoku zamieszkało około 5 tysięcy uchodźców z Ukrainy.
Dzięki ośmiu instalacjom fotowoltaicznym działającym na jednostkach miejskich Białystok zaoszczędził na kosztach energii ponad 371 tys. zł. Do końca 2022 r. powstaną kolejne trzy instalacje, a w 2023 r. planowanych jest kolejnych 20 - poinformowano we wtorek (15.11) na konferencji prasowej w urzędzie miasta.