Radio Białystok | Wiadomości | Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami podlaskich miast [zdjęcia, wideo]
To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kościół obchodzi w piątek (6.01) uroczystość Objawienia Pańskiego - popularnie zwaną Świętem Trzech Króli. W związku z tym ulicami miast w całym regionie przeszły Orszaki Trzech Króli.
Uroczystości m.in. w Białymstoku i Łomży
To nie tylko okazja do wspólnego spędzenia czasu, ale też do manifestacji wiary i przypomnienia wydarzeń sprzed tysięcy lat. W wielu miejscach w Polsce - również w Białymstoku - przeszły dziś (06.01) Orszaki Trzech Króli. Tym razem pod hasłem: "Niechaj prowadzi nas gwiazda!".
Uczestnicy mówili m.in.: "jest to przede wszystkim wyrażenie swojej wiary, pokazanie, że jesteśmy wierzącymi katolikami".
"Jesteśmy po dwóch latach pandemii i w tym czasie nie było w Białymstoku orszaków, a teraz mamy ciężki czas, kiedy wojna jest u naszych granic i tak się zastanawiam, czy ten orszak w obliczu tych wydarzeń jest ważny; ale myślę, że sedno orszaku to jest podążanie za światłem, odnajdywanie światła w innych" - mówi Tomasz Filipowicz.
"Niech inni patrzą, niech inni widzą w nas radość, bo to jest najradośniejsza wiadomość: mieć Boga w sercu i dzielić się tym Bogiem z innymi" - podkreślał metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek.
Orszak wyruszył o godz. 12:00 z placu Jana Pawła II przed archikatedrą białostocką. Jego uczestnicy przeszli przez centrum miasta ulicami - Legionową, Marii Skłodowskiej-Curie, potem przez Plac NZS oraz ulicami Liniarskiego i Lipową.
Łomża
W Łomży Orszak Trzech Króli wyruszył po odprawionych w południe mszach w trzech różnych parafiach: św. Michała Archanioła (katedralnej), Krzyża Świętego i św. Andrzeja Boboli.
Z trzech stron jego uczestnicy doszli pod Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. To tam, na ołtarzu papieskim, ustawiono w tym roku symboliczną betlejemską stajenkę ze żłóbkiem, przed którym trzej królowie oddali pokłon Jezusowi.
- Tegoroczny orszak organizowaliśmy z myślą przewodnią o Janie Pawle II, dlatego uznaliśmy, że najlepszym miejscem zakończenia orszaku będzie ołtarz, przy którym w 1991 r. sprawował eucharystię – powiedział proboszcz parafii Miłosierdzia ks. Jacek Czaplicki.
Wspólnemu śpiewaniu kolęd i przypominaniu sobie przesłania Jana Pawła II na błoniach papieskich towarzyszył m.in. pokaz grupy chorągwiarzy działającej przy GOK w Śniadowie.
Natomiast w kościele Miłosierdzia Bożego po mszy o 18:00 odbędzie się „Rodzinne kolędowanie” z gościem specjalnym – barytonem Rafałem Songanem, który wcielił się wcześniej w rolę jednego z królów biorących udział w łomżyńskim orszaku.
Suwałki
Także w Suwałkach ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku wierni zebrali się na placu przed aquaparkiem i przeszli do Parku Konstytucji 3 Maja. Uroczystościom towarzyszyły inscenizacje przygotowane przez Suwalski Ośrodek Kultury.
Jak zaznaczają suwalczanie, warto w tego typu spektaklach uczestniczyć razem z dziećmi. - To znakomicie przygotowane show - dodają. Zauważają też, że poprzez uczestnictwo w orszaku pokazuje się swoje przywiązanie do kościoła i wiary.
- Głównym motywem naszego Orszaku Trzech Króli jest gwiazda betlejemska, która ma nas oświecać i prowadzić do Jezusa - mówi organizator uroczystości - ksiądz Jarema Sykulski, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- Jest to nawiązanie do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który patrzył w to samo niebo. Przede wszystkim chcemy wrócić do źródeł naszej wiary, czyli Bóg się prawdziwie narodził, oswobodził i zawsze daje nam wolność.
Wydarzeniu towarzyszył również charytatywny kiermasz na rzecz Pawła Dydzińskiego, młodego suwalczanina, który ucierpiał w wypadku samochodowym.
__________________________________________________
Uroczystość Objawienia Pańskiego - zwana Świętem Trzech Króli
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa tego dnia wspominano narodzenie Jezusa - pokłon trzech króli, chrzest Jezusa w Jordanie. Później każde z wydarzeń zyskało oddzielne obchody.
Zgodnie z tradycją nowonarodzonego Jezusa w betlejemskiej grocie mieli odwiedzić trzej mędrcy.
Jak wyjaśnia biblista ks. Marek Kowalczuk z parafii św. Kazimierza w Białymstoku, ich pokłon ma symboliczne znaczenie.
- W osobach trzech króli Kościół chciał widzieć samego siebie - ludzi, przedstawicieli całego świata, którzy schodząc się, by oddać mu hołd, rozpoznają w Jezusie Mesjasza - mówi.
Tradycyjnie w kościołach święci się kadzidło oraz kredę, którą wierni oznaczają drzwi domu.