Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna: 73 osoby próbowały w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski
73 osoby próbowały w poniedziałek (26.12) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała we wtorek Straż Graniczna.
20 spośród tych osób podchodziło pod zbudowaną na granicy zaporę, ale się wycofały. Na terenie działania placówek SG w Bobrownikach i Krynkach 10 osób przeprawiało się przez rzekę Świsłocz. Straż Graniczna podała na Twitterze, że zatrzymano pięciu Syryjczyków, a pięć innych osób - na widok polskich patroli - wycofało się na Białoruś.
Z danych SG wynika, że dotychczas w grudniu odnotowano ok. 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W listopadzie zanotowano ponad 2,2 tys. takich prób, w październiku - ponad 2,5 tys. Od początku roku było ich łącznie 15,3 tys.
Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.
Gotowe są już jej trzy pierwsze odcinki o łącznej długości 55 km, wyposażone m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Trwają odbiory techniczne kolejnych. Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.
Od 1 lipca na Podlasiu obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Po kolejnym przedłużeniu przez wojewodę zakaz obowiązuje obecnie do końca roku w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
Do 50 godzin muszą czekać rano w poniedziałek (26.12) kierowcy ciężarówek na odprawę na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - podała podlaska KAS. W kolejce, która ma 22 km długości, stoi 900 tirów.
Ma to wzmocnić ochronę polsko-białoruskiej granicy. Najpóźniej za kilka tygodni będzie gotowa cała bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników na granicy.
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy jest ciągle zamknięte i na razie nie ma planów jego otwarcia - tak polska SG odpowiada na nieprawdziwe informacje, jakoby miały być przywrócone odprawy na tym przejściu, nieczynnym od ponad trzynastu miesięcy.