Radio Białystok | Wiadomości | Rodzina i przyjaciele pożegnali byłego dyrektora BTL-u prof. Krzysztofa Raua [zdjęcia]
Gdyby nie on, pewnie nie byłoby Białostockiego Teatru Lalek, jaki znamy współcześnie, a miasto mogłoby być uboższe o jedną z uczelni artystycznych. Rodzina, znajomi, przyjaciele pożegnali we wtorek (27.12) reżysera, dramatopisarza, wieloletniego dyrektora BTL-u, założyciela wydziału lalkarskiego Akademii Teatralnej - prof. Krzysztofa Raua.
Prof. Krzysztof Rau zmarł w środę nad ranem (21.12) po długiej chorobie. Miał 85 lat. W ostatniej drodze profesorowi towarzyszyli najbliżsi, ale też liczne grono aktorów, reżyserów, studentów i absolwentów "białostockich lalek".
Trudno jest określić jednym słowem tego człowieka. Wystarczy tylko wspomnieć, że Krzysztof Rau przewidział to, że trzeba wybudować teatr na własnej ziemi i to jest ewenement na skalę całej Polski. Nie wiem, czy jest jakakolwiek osoba, która jest w stanie o nim powiedzieć coś złego. Cały czas był przy ludziach, z ludźmi i starał się rozumieć czas, w którym się znajduje. Dziękuję za to, że był - mówi reżyserka Bernarda Bielenia.
Staramy się iść jego śladem, żeby cząstka profesora trwała w naszej lalkarskiej w rzeczywistości. Krzysztof Rau był otwarty na nowoczesny teatr lalek, był reżyserem bardzo ważnego przedstawienia - "Gianni, Jan, Johan, John…". Zawsze tworzył nowe - mówi prorektor Akademii Teatralnej ds. kształcenia i studentów prof. Wiesław Czołpiński.
Prof. Krzysztof Rau został pochowany na białostockim Cmentarzu Farnym przy ul. Raginisa.
Ryszard Doliński wspomina Krzysztofa Raua - ojca białostockiego lalkarstwa
Krzysztof Rau urodził się 1 lipca 1937 roku w Pułtusku. Był reżyserem, aktorem lalkarzem, dramatopisarzem i autorem scenariuszy. Swoje najważniejsze spektakle zrealizował, kierując Białostockim Teatrem Lalek. Miał niezwykle istotny wkład w kształtowanie tego teatru. Zainicjował m.in. Scenę dla Dorosłych (1972) oraz Scenę Propozycji Aktorskich (1976). Zaprosił do współpracy znakomitych twórców, m.in. Jana Wilkowskiego, Adama Kiliana, Aliego Bunscha, Wiesława Jurkowskiego, Wojciecha Wieczorkiewicza, Jana Berdyszaka.
Za jego dyrekcji debiutowali znani i cenieni artyści - Piotr Tomaszuk, Włodzimierz Fełenczak, Tadeusz Słobodzianek, Mikołaj Malesza. Zainicjował również budowę gmachu dla Białostockiego Teatru Lalek, ukończoną w 1979 roku. Był to pierwszy w Polsce profesjonalny budynek stworzony z myślą o potrzebach sceny lalkowej.
W samym BTL-u Krzysztof Rau wyreżyserował ponad 30 spektakli, pośród których największymi sukcesami okazały się: "Tymoteusz Rymcimci" Jana Wilkowskiego (1972), "Wesołe Koguciki" Atanasa Moczurowa (1972), "Kartoteka" Tadeusza Różewicza (1972), "Sześć małych pingwinów" Borisa Apriłowa (1978) i "Nim zapieje trzeci kur" Wasilija Szukszyna (1983).
Jego zainteresowanie pracą aktora lalkowego na scenie i ogromna determinacja doprowadziły do powołania w 1974 roku trzyletniego Studium Aktorskiego Teatru Lalek przy BTL, przekształconego rok później w białostocki Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (obecnie białostocka Filia Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie). Był prorektorem tej placówki, nauczał wielu kluczowych dla teatru ożywionej formy przedmiotów.
21 października 2003 otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych.