Radio Białystok | Wiadomości | Skórzane kurtki i krawaty - "nowoczesna" szopka w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu [zdjęcia]
Trzej królowie w skórzanych kurtkach i w krawatach, a Święta Rodzina w futrach. Tegoroczna szopka w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu nawiązuje swoim wystrojem do lat 80. XX wieku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ma to uwspółcześnić historię narodzin Jezusa sprzed ponad 2000 lat - mówi Monika Garalowska z Muzeum Rolnictwa.
- Wpadliśmy na taki pomysł w tym roku, że chcemy spróbować przybliżyć ludziom to wydarzenie - dosyć odległe w czasie. Żeby było to bardziej namacalne i żeby wzbudzić poczucie, że każdy z nas mógłby być częścią tak niezwykłego wydarzenia - wyjaśnia Monika Garalowska.
Dlatego w szopce możemy zobaczyć postacie bliższe PRL-owi niż początkom naszej ery.
- Stroje niektórych postaci są dosyć niekonwencjonalne, bo przenieśliśmy w lata 80. widzów i naszych bohaterów szopki. Daliśmy im różne atrybuty typowe dla codziennego życia lat 80., na przykład mamy tutaj rower, mamy stroje typowe dla tych lat i też części galanteryjne raczej bliższe naszym czasom niż tym 2000 lat temu - wymienia Monika Garalowska.
Szopkę można oglądać od niedzieli (25.12). Żeby ją zobaczyć, nie trzeba kupować biletów wstępu do Muzeum.
Święta w domu, bez odwiedzania rodziny i znajomych - tak Boże Narodzenie spędzali w XIX wieku mieszkańcy dworów i gospodarstw z okolic Ciechanowca.
Konkurs na najpiękniejsze i najciekawsze, własnoręcznie wykonane szopki bożonarodzeniowe ogłosiło miasto Białystok. Można je przynosić do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej w Białymstoku 2 i 3 stycznia 2023 r.
Przyzwyczailiśmy się do tego, jak wyglądają nasze święta. Zwyczaje wigilijne przejmujemy od swoich rodziców i często przenosimy je do własnych domów. Ale czy wigilia i święta zawsze tak wyglądały? Jak ten czas spędzali mieszkańcy XIX wiecznych dworów i gospodarstw?