Radio Białystok | Wiadomości | Przyznano doroczne nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego [zdjęcia]
Artyści, animatorzy kultury, zespoły ludowe a także osoby i fundacje działające na rzecz ochrony dziedzictwa - otrzymały nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego. Gala odbyła się w środę (14.12) w Podlaskim Instytucie Kultury.
Doroczne nagrody marszałka przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego.
W tym roku przyznano dziewięć nagród, każda w wysokości 10 tys. zł.
Jak mówił przed wręczeniem nagród marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, to ważna nagroda z punktu widzenia krzewienia kultury w naszym województwie. Powiedział, że z roku na rok rośnie liczba wniosków o przyznanie nagrody, ale też liczba nagrodzonych i wysokość tych nagród, co - jak podkreślał - cieszy.
Nie byłoby tego, żeby nie państwo, żeby nie to, co państwo robicie, państwa pasja, państwa zainteresowania, ale też praca. Powiem krótko, jesteśmy po prostu dumni z państwa, z tego, co robicie, bo dzięki temu możemy cieszyć się takimi rzeczami, że słyszymy na różnego rodzaju spotkaniach, wydarzeniach, ale i w różnych częściach naszego regionu po prostu o was, o waszych zespołach, o waszych osiągnięciach, o waszych rzeczach, które robicie dla naszego województwa
- mówił zwracając się do nagrodzonych.
"Życzę państwu, żeby ta pasja, praca naprawdę rozwijała się jeszcze bardziej, żebyśmy się częściej spotykali (...) i żebyśmy cieszyli się z tych nagród i żeby nas było jeszcze coraz więcej" - mówił Kosicki. Dodał, że siłą regionu są "ambitni mieszkańcy". "Bez was by tego regionu nie było" - podkreślił.
Trzy nagrody trafiły do Hajnowskiego Domu Kultury (HDK). Wyróżniono Zespół Pieśni HDK "Echo Puszczy", który od 40 lat – jak napisano w uzasadnieniu - "promuje, pielęgnuje i podtrzymuje podlaskie tradycje kulturowe związane ze śpiewem" oraz za kultywowanie polskich i białoruskich tradycji ludowych. Zespół Tańca Ludowego "Przepiórka" nagrodzono za promocję podlaskich tradycji związanych z tańcem i obrzędowością. Repertuar zespołu tworzą pieśni i tańce w języku polskim, białoruskim i ukraińskim.
Nagrodzono także związaną z Hajnowskim Domem Kultury Martę Gredel-Iwaniuk, która jest inicjatorką i opiekunką działającego przy domu kultury Studia Piosenki Estradowej. Osiągnięciem, które dopełnia jej dokonania, jest jej autorska płyta "Hajnówka moje miasto".
Za dokonania w działalności redaktorskiej, publicystycznej i badawczej na rzecz zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości białoruskiej nagrodzono dziennikarza i redaktora naczelnego białoruskiego społeczno-kulturalnego miesięcznika "Czasopis" Jerzego Chmielewskiego.
Jerzy Chmielewski mówił podczas gali, że w gronie nagrodzonych znalazło się kilkoro przedstawicieli środowiska mniejszości białoruskiej. "To jest niezwykle istotne, mimo problemów, to zachowanie naszej tożsamości w regionie, w Polsce, to pokazuje, że jednak wciąż mamy ogromny potencjał twórczy i artystyczny, wzbogacamy tym samym nasz wielokulturowy region" - podkreślił.
Wśród nagrodzonych znalazła się też Anna Moniuszko, która współpracuje z Chórem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, jest pomysłodawczynią i koordynatorką wielu przedsięwzięć muzycznych, m.in. organizuje koncerty barokowe w Pałacu Branickich w Białymstoku i Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej.
Nagrodzono rysownika i grafika Władysława Pietruka. Jak uzasadniono, jest "jedynym z największych dokumentalistów Podlaskiego". Wydał 49 tek z rysunkami architektury i przyrody oraz dwa albumy.
Za całokształt działalności mającej na celu ochronę dziedzictwa historycznego i kulturowego oraz upowszechnianie wiedzy o ziemi bielskiej otrzymała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej.
Za działalność naukową i popularyzatorską wiedzy o językowo-kulturowej tożsamości mieszkańców ziemi łomżyńskiej nagrodzono prof. Małgorzatę Frąckiewicz. Naukowczyni związana jest Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym; stworzyła stronę internetową, która jest bazą identyfikacji tożsamości mieszkańców.
Nagrodę przyznano też Magdalenie Wołowskiej-Rusińskiej – kierowniczce Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Jak podkreślał podczas gali dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski, który odebrał nagrodę w imieniu laureatki, mówił, że Wołowska-Rusińska z małego prowincjonalnego muzeum, stworzyła nowoczesną instytucję, która jest wizytówką miasta, ale też całego regionu.
Dotychczas nagrody artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali m.in. Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło i Leon Tarasewicz, twórcy fundacji i ośrodka "Pogranicze" Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy, aktor Teatru Wierszalin Rafał Gąsowski a także instytucje jak Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach i Zespół Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna".