Radio Białystok | Wiadomości | Wyłoniono zwycięzców pierwszej edycji konkursu Pomosty Przyszłości

Wyłoniono zwycięzców pierwszej edycji konkursu Pomosty Przyszłości

autor: Adam Janczewski

12.12.2022, 19:33, akt. 13.12.2022, 10:07

To nagrody za dobrą współpracę nauki z biznesem. Przedstawiciele Fundacji Technotalenty i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego wyłonili zwycięzców pierwszej edycji konkursu Pomosty Przyszłości.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
Wyłoniono zwycięzców pierwszej edycji konkursu Pomosty Przyszłości - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej wręczono pięć statuetek. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na Podlasiu.

Laureatami konkursu zostali:

  • Pomost do biznesu dla osoby

Zespół naukowców reprezentujących Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: Prof. dr hab. n. med. Barbara Mroczko, Dr n. med. Monika Gudowska-Sawczuk, Prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska, Dr hab. n. med. Jan Kochanowicz

Projekt pt. :„Przydatność diagnostyczna oznaczeń wolnych łańcuchów lekkich u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami neurologicznymi" stanowił w latach 2019-2020 wspólną realizację działań prof. dr hab. n. med. Barbary Mroczko, dr n. med. Moniki Gudowskiej-Sawczuk, prof. dr hab. n. med. Aliny Kułakowskiej i dr hab. n. med. Jana Kochanowicza pracujących na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku z firmami The Binding Site Group Ltd. z siedzibą w Birmigham, UK i Biokom Diagnostyka sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, PL. Celem projektu była ocena przydatności diagnostycznej oznaczeń wolnych łańcuchów lekkich kappa (?) i lambda (?) w surowicy i płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM), a tym samym poszukiwanie wczesnych wskaźników diagnostycznych tego schorzenia, które dotyka głównie młodych ludzi i jest chorobą przewlekła, niekiedy trudną do zdiagnozowania, o złożonej etiologii.

  • Pomost do nauki dla podmiotu

Firma Imagene.me S.A. powstała w 2018 roku w Białymstoku. Swoją działalność prowadzi w obszarze medycyny spersonalizowanej, genomiki oraz wielkoskalowych analiz danych biomedycznych, wykorzystujących między innymi technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Imagene.me SA wywodzi się ze środowiska akademickiego; została założona przez dr hab. Mirosława Kwaśniewskiego, genetyka molekularnego i bioinformatyka, kierownika Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz przez matematyka Mariusza Ferenca, specjalistę w zakresie tworzenia algorytmów AI/uczenia maszynowego, od lat skutecznie wdrażającego zaawansowane metody analizy danych w obszarze opieki zdrowotnej w USA.

  • Pomost do biznesu dla instytucji

Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej

W pełni rozumiejąc konieczność szerokiej implementacji wyników prac badawczych, naukowcy z Wydziału Elektrycznego od wielu lat ściśle współpracują z firmami z branży automatyki, elektroniki oraz elektrotechniki. Współpraca z otoczeniem gospodarczym, w szczególności w zakresie prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz podmiotów gospodarczych stanowi istotny element Strategii rozwoju Wydziału Elektrycznego na lata 2021-2024, wynikający z misji Politechniki Białostockiej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zespół energoelektroników, który od wielu lat realizuje prace naukowe i projekty B+R nt. elektronicznych przekształtników energii (do kilkuset kW), w tym przekształtników: napędowych, rezonansowych, sieciowych z filtrami LCL, wielopoziomowych, DC/DC (izolowanych i nieizolowanych).

  • Pomost do nauki dla osoby

Wyróżniony: Przemysław Szleter

Pochodzi z Podlasia, jest współzałożycielem i CEO w DAC.digital. Urodził się i dorastał w Grajewie. Wykształcenie wyższe uzyskał na Politechnice Gdańskiej oraz w Anglii, na Covetry University. Pierwsze doświadczenie zdobył w Barcelonie, jako inżynier przy budowie akceleratora cząstek elementarnych. DAC.digital założył w 2009 r., a jego główną wizją było stworzenie miejsca, które wyróżniałoby się innowacyjnością i najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie nowych technologii. Dziś DAC.digital jest jedną z najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie, specjalizującą się w inżynierii oprogramowania, zajmującą się tworzeniem oprogramowania oraz integracją sprzętu dla branż logistycznych, medtech oraz rolnictwa.

Wyróżniony: Grzegorz Chocian

Prezes Zarządu i wspólnik EKOTON sp. z o.o., której działalność to typowa, systemowa współpraca nauki z biznesem. Promotor innowacyjnego podejścia w określaniu hipoteki środowiskowej przedsięwzięć. EKOTON sp. z o.o. jest polską, rodzinną firmą prywatną, pierwotnie założoną w 1998 roku w postaci spółki cywilnej. Specjalizuje się w zagadnieniach z obszaru ochrony środowiska, gospodarki odpadami, realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych, hydrotechnicznych (duża i mała retencja wody), przemysłowych, turystycznych i rolniczych, ponadto wsparcia firm i samorządów w zarzadzaniu strategicznym dotyczącym ochrony środowiska.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Pomosty przyszłości" będą promować najlepsze przykłady współpracy nauki i biznesu

19.09.2022, 16:44

Fundacja Technotalenty w Białymstoku i samorząd województwa podlaskiego rozpoczęły konkurs "Pomosty przyszłości", który ma promować najlepsze przykłady efektów współpracy nauki i biznesu dla gospodarki.


Znamy laureatów konkursu Runda T

28.10.2021, 23:39

To innowacyjne produkty, które mają szanse na stałe zagościć na rynku. Sześć projektów opracowanych przez twórców z północno-wschodniej Polski wyróżniono w konkursie Runda T.


Konkurs Runda T. Inwestorzy zapoznali się z biznesowymi pomysłami z regionu

12.10.2021, 20:37

To szansa dla początkujących przedsiębiorców na zdobycie dużego kapitału i rozwój firmy. Kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych przyjechało we wtorek (12.10) do Białegostoku, by przyjrzeć się projektom zgłoszonym w konkursie Runda T zorganizowanym przez fundację Technotalenty. Ponad 90 osób zaprezentowało 45 biznesowych pomysłów. Kilka z nich może wkrótce doczekać się wsparcia i realizacji.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok