Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie w Podlaskiem coraz częściej wybierają naukę w technikach i szkołach branżowych
Powoli zmienia się trend w wyborach szkół średnich przez absolwentów podstawówek. W ciągu ostatnich pięciu lat w regionie nieznacznie spadła liczba wybierających licea ogólnokształcące na rzecz techników i szkół branżowych.
Mimo zmian, edukacja zawodowa nadal wymaga większej promocji, bo wciąż połowa uczniów nawet nie myśli o takich szkołach.
O tym jak przekonywać uczniów do zawodówek, dyskutowano na konferencji Kształcenie Zawodowe Przyszłości zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku, która towarzyszyła Targom Kwalifikacji Przyszłości dla młodzieży.
Gościem specjalnym był wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Powiedział, że po kilku latach reformy szkolnictwa zawodowego - m.in. przemianowania szkół zawodowych w szkoły branżowe - zauważalny jest nieznaczny wzrost zainteresowania nauką zawodu.
Dariusz Piontkowski zwrócił też uwagę, że może mieć na to wpływ wprowadzenie obowiązku współpracy szkół z przedsiębiorcami i większy nacisk na praktyczne kształcenie umiejętności w zakładach pracy, a nie tylko w szkolnych warsztatach. Dodał, że obecnie największym wyzwaniem jest utrzymanie wysokiej jakości wyposażenia szkól, tak by kształcenie w nich odpowiadało potrzebom pracodawców.
Wiceminister mówił też o nowej inicjatywie - stworzeniu Branżowych Centrów Umiejętności, które mają być ośrodkami kształcenia prowadzonymi przez zrzeszenia poszczególnych branż. Mają one być dostępne nie tylko dla wszystkich uczniów, ale też i dla wszystkich chętnych do podnoszenia swoich kwalifikacji.
15 grudnia kończy się nabór wniosków na utworzenie pierwszych 20 takich ośrodków. Kolejnych 100 ma powstać do końca 2026 roku.
Jak wynika z danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, połowa absolwentów podstawówek w regionie wybiera naukę w liceach ogólnokształcących, prawie 40 procent idzie do techników, a zaledwie 11 procent decyduje się na naukę w szkołach branżowych.
Najchętniej wybierane kierunki kształcenia w podlaskich technikach to - informatyk, specjalista żywienia i usług gastronomicznych oraz ekonomista. W szkołach branżowych to kucharz, mechanik i fryzjer.