Radio Białystok | Wiadomości | Premier: Apeluję do Polaków, aby zachować spokój - bądźmy rozważni
Apeluję do Polaków, aby zachować spokój - bądźmy rozważni - zaapelował podczas wystąpienia premier Mateusz Morawiecki. We wtorek (15.11) miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.
Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego
Premier złożył kondolencje rodzinom mężczyzn, którzy ponieśli śmierć. Mateusz Morawiecki powiedział podczas konferencji w KPRM, że zdecydowano o wezwaniu ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ. "Minister spraw zagranicznych będzie wkrótce rozmawiał z ambasadorem rosyjskim" - zapowiedział szef rządu.
"Pozostaję też w stałym kontakcie z rządem Ukrainy, pan prezydent rozmawiał z panem prezydentem (Ukrainy), ja jestem w kontakcie z panem premierem Ukrainy. Ponadto na miejscu zdarzenia znajdują się nasze służby, już od kilku godzin - służby saperskie, najpierw postarały się o zapewnienie, aby wszyscy specjaliści, biegli, eksperci mogli spokojnie przebadać bardzo dokładnie wszystkie miejsca tego całego zdarzenia" - mówił Morawiecki.
Premier poinformował, że "trwają prace nad ustaleniem przyczyn, które miały miejsce i wszystkiego co się stało podczas zdarzenia". Przekazał, że do udziału w pracach zaproszono międzynarodowych ekspertów. "Poprosiliśmy o to wsparcie sojuszników, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie" – dodał premier.
"Podnieśliśmy razem z ministrem spraw wewnętrznych i administracji w stan podwyższonej gotowości wszystkie służby - funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, a także pozostałe służby, służby specjalne są również podniesione w stan podwyższonej gotowości w tym szczególnym momencie" - dodał premier.
Zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej, będzie się ono odbywało we wzmocniony sposób razem z sojusznikami. Prowadzimy też analizy i konsultacje z naszymi sojusznikami w zakresie potencjalnego użycia art. 4 Traktatu waszyngtońskiego
- powiedział po północy premier Mateusz Morawiecki.
"Apeluję do wszystkich Polaków, aby zachować spokój wokół tej tragedii. Bądźmy rozważni. Nie dajmy sobą manipulować. Musimy kierować się powściągliwością i rozwagą" - dodał szef rządu i zaapelował do całej klasy politycznej o powściągliwość, odpowiedzialność. "Musimy w tych trudnych momentach pokazać Polakom jedność i to, że rozumiemy, na czym polega polska racja stanu" - powiedział premier.
Zwracając się do Polaków przestrzegał przed fake newsami. "Nie możemy ulec tym wszystkim manipulacjom, nie możemy ulec fake newsom. Bądźmy tutaj rozważni i słuchajmy komunikatów, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Słuchajmy też komunikatów z rządu i naszych sojuszników. Apeluję do wszystkich rodaków o zachowanie spokoju, o szczególną ostrożność wobec prób dezinformacji. Teraz w tej godzinie w takich dniach musimy być razem. Razem jesteśmy bezpieczni i razem nie damy się zastraszyć. Razem jesteśmy silni" - dodał.
"Polska jest członkiem najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata, jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. W ostatnich godzinach pan prezydent, ja, minister obrony narodowej, minister spraw zagranicznych rozmawialiśmy z wieloma naszymi odpowiednikami, partnerami z NATO i Unii Europejskiej" – powiedział szef rządu.
Prezydent: Nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę
"Chcę złożyć wyrazy współczucia dla najbliższych dwóch obywateli, którzy zginęli w wyniku wybuchu, najprawdopodobniej rakiety, która spadła na nasze terytorium" - powiedział po północy prezydent Andrzej Duda i dodał: "nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze".
"Prezydent Joe Biden jasno powiedział, że Stany Zjednoczone dotrzymują sojuszy i są z nami; wszystkie zapisy Traktatu Północnoatlantyckiego są obowiązujące. Jest wysoce prawdopodobne, że w środę ambasador RP przy NATO wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4 Traktatu o NATO" - mówił w wystąpieniu Andrzej Duda.
Prezydent dodał, że polscy eksperci pracują na miejscu zdarzenia, a prezydent Joe Biden zadeklarował, że dla wsparcia pracy naszych ekspertów skieruje także ekspertów ze Stanów Zjednoczonych.
Starosta hrubieszowski: rodziny ofiar eksplozji objęte opieką psychologiczną
Zakończył się sztab kryzysowy, który trwał w starostwie hrubieszowskim w związku z eksplozją we wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim. Rodziny ofiar eksplozji zostały objęte opieką psychologiczną - powiedziała PAP starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk, która po sztabie udała się do Przewodowa.
Do eksplozji doszło o godz. 15:40 w suszarni zbóż we wsi Przewodów. W jej wyniku zginęło dwóch obywateli Polski. Według nieoficjalnych informacji PAP to mężczyźni w wieku 60 oraz 62 lat, którzy w tym czasie przebywali na terenie zakładu.
W Hrubieszowie we wtorek wieczorem starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk zwołała sztab kryzysowy. Wieczorem pojawił się na nim również wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Starosta przekazała PAP, że rodziny ofiar zostały objęte opieką psychologiczną.
Na miejscu w Przewodowie jest reporterka PAP. Dziennikarze nie mają dostępu w pobliże suszarni zbóż, w której doszło do wybuchu. Policja blokuje przejazd drogą pół kilometra od miejsca eksplozji. Wokół niego pracują wszystkie służby. Nikt nie jest przepuszczany dalej, samochody kierowane są na objazdy.
Po północy rzecznik MSZ przekazał, że to pocisk produkcji rosyjskiej spadł na teren wsi. Minister Rau wezwał ambasadora Rosji do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień.