Radio Białystok | Wiadomości | Powstał przewodnik turystyczny z opisami najważniejszych podlaskich zabytków - skorzystają z niego osoby niewidome i słabowidzące
Są tam opisy m.in. najważniejszych zabytków województwa podlaskiego i ich dostępność. Powstał przewodnik turystyczny dla osób niewidomych i słabowidzących.
Autorem przewodnika jest dyrektor Archiwum Uczelnianego i Centrum Historii Politechniki Białostockiej, wykładowca Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku dr. inż. arch. Maciej Kłopotowski.
Jak mówi: "opisałem najważniejsze atrakcje i zabytki Podlasia oraz omówiłem ich dostępność, w przypadku Białegostoku to oczywiście Pałac Branickich, Archikatedra Białostocka, Bazylika pw. św. Rocha, Ratusz, największe cerkwie, a poza miastem to m.in.: Szlak Tatarski, Kraina Otwartych Okiennic oraz obiekty w parkach narodowych".
Przewodnik "Podlasie na wyciągnięcie ręki" zawiera opisy atrakcji turystycznych w specjalistycznej technice druku, który łączy powiększony czarnodruk i zapis brajlowski. Są też tyflografiki, czyli wypukłe obrazki, które poprzez dotyk umożliwiają osobom niewidomych i słabowidzącym poznanie tych atrakcji.
Publikacja powstała we współpracy z białostockim oddziałem Fundacji "Szansa dla Niewidomych" i na jej stronie internetowej jest dostępna w wersji elektronicznej.
Będzie to nie tylko historia ojców kamedułów na Suwalszczyźnie, ale także informator turystyczny po regionie. Jeszcze w tym miesiącu pojawi się nowy przewodnik, wydany przez Fundację Wigry PRO.
To pierwsza tego typu publikacja. Przybliża osobom z dysfunkcją wzroku najpiękniejsze podlaskie atrakcje turystyczne.
Po 10 miesiącach znowu można bez żadnych formalności wjechać do wielu miejscowości przy polsko-białoruskiej granicy. Od piątku 1 lipca nie obowiązuje zakaz przebywania w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 lubelskiego.