Radio Białystok | Wiadomości | 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości w Polsce [zdjęcia, wideo]
autor: Adam Dąbrowski, Adam Janczewski, Areta Topornicka, Edyta Wołosik, Marta Sołtys
11 listopada jest w Polsce Narodowym Świętem Niepodległości. Właśnie 11 listopada 104 lata temu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, przybyłemu wcześniej do Warszawy z więzienia w Magdeburgu.
W dniu Narodowego Święta Niepodległości w całym kraju odbywają się uroczystości dla uczczenia 104. rocznicy wyzwolenia Polski spod jarzma zaborców. Nie zabraknie atrakcji dla rodzin. Zaplanowane są liczne festyny, przemarsze, koncerty, a także imprezy biegowe.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku
O znaczeniu niepodległości dla bytu państwa, ochronie granic zwłaszcza w obecnej sytuacji międzynarodowej i potrzebie jedności - mówili przedstawiciele władz podczas wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku. Uroczystości zorganizowano przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.
We wszystkich wystąpieniach podkreślano znaczenie niepodległości.
- Nie ma wartości ważniejszej dla zbiorowości narodowej, obywatelskiej, jak niepodległość, która daje nam możliwość, żeby była polska szkoła, polskie życie publiczne, polityczne, obywatelskie. Żeby można było swobodnie kształtować swój narodowy, obywatelski, państwowy los - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
"Dzisiaj, mając świadomość tego, jak świat się zmienia i zmienia się w niekorzystnym dla nas kierunku, ten dar wolności tym bardziej powinniśmy szanować, pielęgnować, mieć świadomość tego, że dla naszej pomyślności (...) niepodległe państwo polskie, silne, zasobne, sprawiedliwe jest konieczne" - podkreślał Paszkowski.
Dziękował służbom mundurowym - w tym żołnierzom i Straży Granicznej - za ochronę polskich granic.
- Musimy, solidaryzując się z tymi, którzy o tę wolność teraz walczą, a mówię tutaj o narodzie ukraińskim, również dbać o własną wolność i własne bezpieczeństwo, a tego gwarantem jest niepodległe, silne i zasobne państwo polskie - dodał wojewoda podlaski.
Do obecnej sytuacji międzynarodowej nawiązał też marszałek województwa Artur Kosicki.
- Wojna w sąsiednim kraju, zaatakowanym przez imperialną Rosję, rzuca cień na różne dziedziny życia w Polsce: politykę, gospodarkę, społeczeństwo. Zatrzymanie tej nieuzasadnionej agresji i odzyskanie przez Ukrainę ziem okupowanych przez Rosję, to fundament przyszłej architektury pokoju w całej Europie - mówił.
Podkreślał znaczenie ochrony granicy z Białorusią przed nielegalną imigracją; również dziękował służbom mundurowym strzegącym granic.
- Ostatnie miesiące uświadomiły chyba nam wszystkim, jak krucha może być suwerenność. Że granice rozrysowane na mapach Europy i świata nie są wieczne. Że może znaleźć się ktoś, kto zakwestionuje istniejący porządek rzeczy, że liberalne demokracje narażone są na to, że władzę mogą w nich zdobywać autokraci czy populiści, dla których ich ego jest ważniejsze od dobra wspólnego - mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, również nawiązując do sytuacji międzynarodowej.
Wspólne śpiewanie hymnu w Białymstoku
To akcja, która nas jednoczy. Tak białostoczanie mówili o wspólnym śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wielu mieszkańców przyszło w południe przed Ratusz, by wziąć udział w akcji "Niepodległa do Hymnu".
- To wielka radość, to jest nasz hymn narodowy, a wspólne śpiewanie pokazuje, że z Ojczyzną jesteśmy związani, że jest dla nas bardzo ważna - mówili mieszkańcy.
Dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury Barbara Bojaryn-Kazberuk przypomniała historię Mazurka Dąbrowskiego.
- Pieśń Legionów Polskich we Włoszech powstała w 1797 roku, autorem słów był Józef Wybicki, a o muzyce mówimy, że jest to muzyka ludowa; ta pieśń bardzo szybko zyskała popularność, aż trudno w to uwierzyć, bo przecież nie było wtedy internetu, ale rok później znano już ją we wszystkich zaborach, a w 1927 roku stała się hymnem Rzeczypospolitej Polskiej - mówi Barbara Bojaryn-Kazberuk.
- Cieszymy się z tej rocznicy odzyskanie niepodległości, a takie święta nas jednoczą - podkreślał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Akcja wspólnego śpiewania hymnu organizowana jest w całym kraju. W tym roku odbyła się po raz piąty, bo pomysł narodził się z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Obchody w Suwałkach
Była modlitwa, wspólne odśpiewanie hymnu i salwa honorowa. W Suwałkach oficjalne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w konkatedrze św. Aleksandra. Później zebrani przeszli przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty, wysłuchali przemówień okolicznościowych, salwy honorowej i apelu pamięci. Żołnierzom wręczono także awanse i odznaczenia.
- Narodowe Święto Niepodległości to swoiste urodziny naszej Ojczyzny. Symbolicznym momentem tych ponownych narodzin po 123 latach zaborów był 11 listopada 1918 roku. W tym dniu zakończyła się I woja światowa, która była klęską naszych zaborców, a nam dała wolność. Przelana krew powstańców nie poszła na marne - podkreślał podczas swojego przemówienia prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W suwalskich uroczystościach wziął udział m.in. poseł PiS Jarosław Zieliński.
- Uczestnictwo w takich zgromadzeniach patriotycznych jak dzisiejsze jest dowodem wielkiego patriotyzmu. Jednak ten patriotyzm nie może być bezrefleksyjny. On musi być pogłębiony. W naszej historii jest nurt poświęcenia Ojczyźnie, ale niestety był i jest również obecny nurt zdrady i targowicy. Trzeba robić wszystko, aby nie było w przyszłości zmagań jednego z drugim, żeby to co antypolskie i szkodzące naszej Ojczyźnie słabło i odchodziło w niechlubną przeszłość. Żeby patriotyzm oraz służba najjaśniejszej Rzeczypospolitej była dominującym pierwiastkiem w naszych duszach, sercach i w naszej postawie - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.
Suwalczanie, którzy licznie przybyli na uroczystości podkreślali jak ważna jest dla nich Ojczyzna.
- Przyszliśmy, aby oddać hołd, tym którzy polegli. Dzięki nim żyjemy teraz w wolnym kraju. Trzeba się pomodlić i czcić naszych przodków.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, w Parku Konstytucji 3 Maja zorganizowano piknik wojskowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Natomiast o 17:00 w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert "Drogi do Niepodległej". Wstęp na to wydarzenie jest wolny.
Uroczystości w Łomży
O roli zgody narodowej ponad podziałami, znaczeniu wolności w kontekście także wojny na Ukrainie oraz o wydarzeniach historycznych sprzed 104 lat usłyszeć można było podczas przemówień z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Łomży.
Kwiaty z tej okazji złożono m.in. przed tablicami "ojców niepodległości": Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, zaś główna część obchodów tradycyjnie miała miejsce na ul. Sienkiewicza przed tablicą Leona Kaliwody. To łomżyński bohater z 1918 r. - komendant okręgu Polskiej Organizacji Woskowej, który zginął podczas rozbrajania Niemców 11 listopada, mając zaledwie 21 lat.
W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści z niemal wszystkich ugrupowań, przedstawiciele władz rządowych i samorządów wszystkich szczebli, żołnierze, delegacje służb mundurowych, szkół, instytucji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta, którzy chcieli specjalnie wspólnie uczcić ten dzień.
Obchody święta w Augustowie
Uroczystą mszą świętą w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęły się obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Augustowie.
Po nabożeństwie samorządowcy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście wspólnie przemaszerowali na Rynek Zygmunta Augusta pod pomnik "Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę". Tam odbyły się oficjalne uroczystości.
Augustowskie obchody Święta Niepodległości zakończył II Bieg Niepodległości, w którym udział wzięło prawie 200 osób.
Święto Niepodległości w Łapach i Supraślu
Od patriotycznego Biegu Niepodległości zaczęli świętowanie w 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę mieszkańcy Łap. Zawodnicy z narodowymi flagami i w biało-czerwonych strojach wystartowali ze Stadionu Miejskiego. Bieg główny zorganizowano na dystansie 8 kilometrów, były także krótsze dystanse dla dzieci, a także wyścig z kijkami nordic walking.
W południe mieszkańcy Łap ponownie spotkali się na Stadionie Miejskim, by wspólnie odśpiewać hymn Polski.
Samorządowcy i mieszkańcy złożyli też kwiaty i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza i na symbolicznym nagrobku ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego na cmentarzu. Później rozpoczęły się uroczystości na Placu Niepodległości, podczas których było: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt współfinansowany w ramach projektu "Pod biało-czerwoną", a także montaż słowno-muzyczny pt. "Urodziny Ojczyzny" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach.
Zwieńczeniem łapskich obchodów będzie bezpłatna projekcja filmu "Prorok" w sali widowiskowej Domu Kultury o 18:00.
Dodatkowo, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy od 7 listopada do 15 grudnia można oglądać wystawę "Wolność i Niepodległość".
Natomiast wspólne obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizują władze powiatu białostockiego i gminy Supraśl.
W południe rozpoczęły się uroczystości przed pomnikiem Orła Białego w Ogrodzie Saskim.