Radio Białystok | Wiadomości | W Choroszczy odsłonięto pomnik poświęcony pamięci miejscowych Żydów
Na rynku w Choroszczy odsłonięty został w środę (2.11) pomnik - kamienna płyta, poświęcona pamięci miejscowych Żydów, wywiezionych 80 lat temu do obozów zagłady.
Jak przypominają badacze lokalnej historii, społeczność żydowska w Choroszczy istniała przez kilkaset lat.
Harcerze zapalili na rynku kilkaset lampek, z których powstała symboliczna droga pamięci, wskazująca kierunek, w którym Żydzi z Choroszczy zostali wywiezieni z miasta.
- Chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom, że taka społeczność tutaj między nami była, że ona zniknęła i z jakiego powodu - mówił burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.
Jednym z inicjatorów upamiętnienia był Jakub Bobrowski - twórca i administrator portalu "Choroszcz miniona". Jak mówił, wszystko zaczęło się od wspomnień jego babci.
- Ciepłych wspomnień na temat sąsiadów; te wszystkie wspomnienia wywołały potrzebę poszukiwań, ale także uczczenia ludzi, którzy z dnia na dzień, w poniedziałkowy poranek 2 listopada 1942 roku, po prostu zniknęli - mówił dziennikarzom.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, że przed II wojną światowa w mniejszych miejscowościach Żydzi nierzadko stanowili większość.
- Chcemy wyrazić pamięć o tym tragicznym końcu tych społeczności, wynikającym z tej ekstremistycznej, zbrodniczej polityki niemieckich najeźdźców, którzy społeczność żydowską w Europie, ale w szczególności w Polsce, skazali na zagładę - mówił.
2 listopada 1942 roku niemieckie formacje okupacyjne, realizując akcję likwidacji tzw. małych gett, wywiozły do obozu zagłady w Treblince Żydów z tego miasteczka - było to ok. pół tysiąca osób, co stanowiło niemal 15 proc. społeczności Choroszczy.