Radio Białystok | Wiadomości | Władze Augustowa zawarły porozumienie z Politechniką Białostocką
Z jednej strony miasto zyska dostęp do nowoczesnych koncepcji rozwoju architektonicznego - z drugiej strony młodzi architekci będą mieli gdzie sprawdzać swoje śmiałe pomysły. Władze Augustowa zawarły porozumienie z Politechniką Białostocką dotyczące współpracy przy opracowywaniu architektonicznych planów rozwoju miasta.
- Zaczynamy od pomysłów na przebudowę zabytkowego Rynku Zygmunta Augusta, który z racji na uwarunkowania konserwatorskie trudno zrewitalizować. Okazało się, że studenci PB już na wstępnym etapie przedstawili ciekawe koncepcje zejścia pod ziemię. Chcemy im dać szanse na przedstawianie nawet najśmielszych pomysłów - mówi burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.
Dodaje, że w dalszych planach współpracy z Politechniką jest zaprojektowanie wyróżniającego się na tle polski parku zdrojowego.
- Augustów jako miasto uzdrowiskowe jest doskonałym miejscem do poszukiwania niesztampowych rozwiązań. Jednym z nich jest stworzenie miasta ogrodu, tak by w jak największym stopniu wykorzystać przyrodnicze uwarunkowania - mówi kierownik pracowni architektury kultur lokalnych na Politechnice Białostockiej profesor Jerzy Uścinowicz.
Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w regionie. Kształci studentów na kilkunastu kierunkach. Uczelnia w różnej firmie współpracuje z wieloma instytucjami, firmami i miastami. Między innymi objęła patronatem poszczególne klasy w technikach z powiatu grajewskiego, tak by uczniowie mieli cykliczny dostęp do bazy uczelni.
Chociaż Politechnika Białostocka i Wodociągi Białostockie współdziałają ze sobą od wielu lat, to w czwartek (22.09) współpraca ta przybrała charakter oficjalny.
To współpraca, która ma być owocna zarówno dla uczniów, jak i studentów. Politechnika Białostocka objęła patronatem klasę politechniczną w III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.
Politechnika Białostocka przeszkoli niemal pół tysiąca pracowników samorządów zrzeszonych w Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. To część dużego projektu finansowanego z dotacji unijnych dotyczącego rozwoju e-usług w gminach.
Chcą zachęcić uczniów techników do studiowania w Białymstoku – Politechnika Białostocka podpisała umowę o współpracy z powiatem grajewskim. Uczelnia obejmie patronatem poszczególne klasy, tak by ich uczniowie mogli już od początku nauki korzystać ze specjalnych wykładów i pokazów na uczelni – mówi rektor Politechniki Białostockiej profesor Marta Kosior-Kazberuk.