Radio Białystok | Wiadomości | Uratowano kolejne zabytki cmentarne na najstarszej nekropolii w regionie
Trzy nagrobki kamienne, trzy żeliwne ogrodzenia mogił i metalowy krzyż - to zabytki uratowane na łomżyńskim cmentarzu w ciągu ostatniego roku.
Na ten cel od ponad 40 lat (z kilkuletnią przerwą w latach 80.), na tej najstarszej w regionie nekropolii, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej prowadzi doroczne kwesty. Dzięki ofiarności odwiedzających cmentarz udało się uratować, a czasem przywrócić nawet świetność, połowie z ponad 500 zabytkowych obiektów - nagrobków, pomników, krzyży i żeliwnych ogrodzeń. Niektóre, już odnowione kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, wymagają kolejnego ratowania.
- Tak jest na przykład z tablicą Seweryna Bończy-Skarzyńskiego. To najstarszy na naszym cmentarzu zachowany nagrobek, bo pochodzi z 1812 r. Był remontowany kilkanaście lat temu i chociaż efekty tych prac nadal widać, zaczęła kruszyć się tablica inskrypcyjna z piaskowca. Jeśli nie zabezpieczymy jej teraz, zniszczeje bezpowrotnie - tłumaczy prezes TPZŁ Józef Babiel.
Dlatego towarzystwo po raz kolejny organizuje w Łomży tradycyjną kwestę. Datki będą zbierane do puszek na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kopernika we Wszystkich Świętych (1 listopada), a dzień później (w Zaduszki, 2.11) będzie je można wrzucać do skarbon ustawionych przy głównych wejściach na zabytkową nekropolię.