Radio Białystok | Wiadomości | Rewolucja małżeństwa - konferencja naukowa na Wydziale Nauk o Edukacji UwB
Małżeństwa zawierane są coraz później, coraz później pojawiają się też w nich dzieci – czy to kryzys, czy tylko jedna ze zmian dotykająca związki formalne? Zastanawiają się nad tym uczestnicy białostockiej konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademickie Koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Uniwersytecie w Białymstoku.
Specjalista z zakresu nauk społecznych dr Łukasz Kalisz z Uniwersytetu w Białymstoku mówi, że od lat zauważalne są coraz większe zmiany dotykające małżeństwa.
„Dane statystyczne pokazują, że małżeństwo się zmienia bardzo szybko, gwałtownie. Wiek zawierania związków się przedłuża i dziś wynosi on około 30 lat. Trwałość małżeństwa spada i zależy też od regionu Polski czy Europy. Małżeństwa są trwalsze tam, gdzie odnotowywana jest większa religijność” – mówi dr Kalisz.
Dane pokazują, że obecne małżeństwa są mniej trwałe, bo zmieniła się nasza obyczajowość, która coraz szerzej dopuszcza rozwody. Z jednej strony to może być powód do niepokoju, ale z drugiej pokazuje większą świadomość i wrażliwość społeczeństwa – zauważa profesor Elwira Kryńska z Uniwersytetu w Białymstoku.
„Oprócz miłości niezwykle ważne są relacje, które się buduje oparte na zrozumieniu i poszanowaniu godności drugiej osoby. I rzeczywiście ta dojrzałość społeczna ma duże znaczenie, szczególnie w przypadku małżeństw patologicznych, gdzie pojawia się przemoc. My nie mówimy, że w takich sytuacjach trzeba trwać razem, mimo wszystko” - tłumaczy prof. Kryńska.
Profesor Kryńska powołując się na badania sondażowe zaznacza, że wśród młodych ludzi jedną z ważniejszych wartości w życiu jest rodzina.