Radio Białystok | Wiadomości | Wydział Prawa UwB będzie współpracował z III LO w Białymstoku
Wykłady dla uczniów, współpraca ze studenckimi kołami naukowymi, pomoc w przygotowaniu do konkursów i olimpiad. M.in. takie działania przewidziano w ramach podpisanej we wtorek (11.10) umowy patronackiej między Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku a III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku.
Uczniowie pierwszej klasy o profilu humanistycznym już w liceum będą mogli mieć zajęcia z wykładowcami akademickimi. Dyrektor III LO Anna Kietlińska przyznaje, że to duża szansa dla uczniów, by jeszcze w szkole średniej mogli sprawdzić się, w której dziedzinie prawa czują się najlepiej.
Zależy nam na tym, żeby nasi uczniowie mieli dostęp do dobrych praktyk edukacyjnych. Dzisiejsza szkoła średnia powinna się rozwijać, powinna przygotowywać do samodzielności myślenia, krytycyzmu. Widzimy, że oczekiwania uczniów są też takie, by mieć kontakt z pracownikami akademickimi, z osobami, które pozwolą im wykroczyć poza szkolne programy. Działania w obrębie szkoły patronackiej traktujemy jako szczególny tutoring, który pozwoli uczniom poszerzyć wiedzę, ale też dostrzec swoje predyspozycje i odkryć umiejętności - mówi dyrektor III LO w Białymstoku Anna Kietlińska.
Wydział Prawa UwB patronatem objął cały czteroletni cykl kształcenia licealistów.
Chodzi o to, żeby zachęcić uczniów do zgłębiania różnych zagadnień związanych z prawem, ale nie tylko z prawem. Mam nadzieję, że licealiści będą w przyszłości studiować nie tylko prawo, ale też administrację, kryminologię czy inne nasze kierunki - mówi dziekan Wydziału Prawa UwB prof. Mariusz Popławski.
W ramach współpracy będą też spotkania z przedstawicielami współpracujących z uczelnią organizacji pozarządowych.
W związku z tym, że pierwsza klasa w liceum jest związana ze społeczeństwem obywatelskim, będziemy mówić o tym, jak budować to społeczeństwo obywatelskie, jak młodzi ludzie mogą się angażować w samorząd szkolny, samorząd akademicki, samorząd Białegostoku. Będziemy mówić też o radach młodzieżowych, czyli takie aspekty, które wiążą się z aktywnością młodzieży - mówi adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego Wydziału Prawa UwB Małgorzata Wenclik.
Spotkania z wykładowcami i studentami będą odbywały się w ramach zajęć z Historii i Teraźniejszości oraz podczas godzin wychowawczych. Wstępnie w planach są dwie lekcje w miesiącu.